microsofttan-apple-macbook-icin-dikkat-ceken-iddia-daha-mi-yeterli-W3jsSQPh.webp

Microsoft’tan Apple MacBook için dikkat çeken iddia! Daha mı yeterli?

Ekim 2023’te Qualcomm, birinci dizüstü bilgisayar işlemcisi Snapdragon X Elite‘i duyurdu. Böylece işlemci pazarındaki faaliyetlerini genişleten şirket, X Elite ile dikkat çekmeyi başardı. Çünkü Geekbench ile yapılan performans testlerinde resmen gösteri yaptı. Bugün ise Microsoft‘tan kıymetli bir açıklama geldi. İşte ayrıntılar…

Microsoft, Windows ARM bilgisayarlar için iddialı

Microsoft, Qualcomm Snapdragon X Elite işlemcisine dayanan ARM tabanlı Windows dizüstü bilgisayarlarının, Apple‘ın geçen ay piyasaya sürdüğü M3 işlemcili MacBook Air modellerinden daha yüksek performans sunacağını sav etti.

ARM tabanlı Windows bilgisayarlar, performans ve uygulama uyumluluğu konusunda birtakım zorluklar yaşamalarına karşın Microsoft‘un yeni Snapdragon X Elite işlemcisinin bu meseleleri aşacağına dair güçlü bir inancı var. Bu bağlamda Qualcomm‘un birinci bilgisayar işlemcisi, değerli bir dönüm noktası.

Microsoft, ARM tabanlı Windows bilgisayarlar için uygulama geliştiricilerini destekliyor ve bu alanda ilerleme kaydederek tüketicilerin itimadını kazanmayı hedefliyor. Şirket bunu başarırsa, Apple‘ın M serisi işlemcili MacBook‘larına karşı önemli bir rekabetin oluşması bekleniyor.

Qualcomm Snapdragon X Seçkine, büyük bir rekabetin kapısını aralıyor

Qualcomm Snapdragon X EliteTSMC‘nin 4 nanometre teknolojisi kullanılarak üretiliyor. Yarı iletken devi, birinci işlemcisinin Intel 13. kuşak Core i7-1360P ve i7-1355U modellerine kıyasla iki kat daha fazla performans sunduğunu belirtiyor.

İşlemcinin temel saat hızı 3,8 GHz iken, çift çekirdek kullanıldığında 4,3 GHz‘e kadar artabiliyor. Yapay zeka bakımından da gelişmiş bir yonga seti olan Snapdragon X EliteQualcomm‘u en büyük işlemci üreticileri olan AppleIntel ve AMD ile rekabete sokuyor.

Comments are closed.