microsoft-yapay-zekali-bilgisayar-ile-macbooku-bitirecek-DltNCl9n.jpg

Microsoft, yapay zekalı bilgisayar ile MacBook’u bitirecek!

Microsoft, önümüzdeki ay Qualcomm Snapdragon X Elite işlemciden güç alan yeni Surface modellerini görücüye çıkaracak. Bu dizüstü bilgisayarlarla birlikte “AI PC” (Yapay Zekalı Bilgisayar) yönelik vizyonunu da açıklayacak. Microsoft, Arm tabanlı Windows bilgisayarların yakında MacBook’u geçeceğini düşünüyor.

Microsoft’un Snapdragon X Seçkine bilgisayarı neler vadediyor?

Microsoft’a yakın kaynaklardan gelen raporlar, Arm tabanlı bilgisayarların M1 MacBook Air’den daha güzel olduğunu ortaya koydu. CPU ve yapay zeka tabanlı vazifelerde, Arm tabanlı Windows aygıtların daha başarılı sonuçlar verdiği gözlemlendi.

Microsoft, Snapdragon X Elite’i M1 MacBook Air ile kıyaslamanın yanı sıra, özel yapay zeka ve makine tahsili vazifeleriyle karşı karşıya getirdi. Tahminen de en kıymetlisi ise Arm aygıtlardaki uygulama emülasyonunun, Windows 11 sayesinde Apple Rosetta 2‘den daha düzgün olması.

Bu, Intel ve AMD işlemciler için geliştirilmiş oyun ve uygulamaların, kolay bir formda Snapdragon X Seçkine işlemcili bilgisayarlarda kullanılmasını sağlayacak. Hatta geliştiriciler, yapay zeka yeteneği sayesinde uygulamalarını bu alanda güncelleyebilecek.

Microsoft, Arm Windows modellerini “yeni jenerasyon yapay zeka bilgisayarları” olarak konumlandırıyor. Bu özellikler ortasında aygıt geçmişinde arama yapmak için AI Explorer aracı ve Copilot entegrasyonu yer alıyor.

Microsoft, AI PC amaçları için Surface Pro 10 ve Surface Laptop 6 modellerinde Intel işlemcileri yerine Snapdragon X Seçkine kullanmayı hedefliyor. Qualcomm’un ayrıyeten yılın ilerleyen devrinde yeni Snapdragon X modellerini sunması bekleniyor.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, 20 Mayıs’taki aktiflikte yapay zeka vizyonunu açıklayacak. Bu da Windows on Arm platformu için büyük bir genişleme sağlayacak. Şirket, önümüzdeki 4 yıl içinde yeni Windows aygıtlarının yarısının yapay zekaya sahip olabileceğine inanıyor.

Comments are closed.