microsoft-windows-guncelleme-sikintisini-sonunda-cozuyor-Wc8tyFpl.jpg

Microsoft, Windows güncelleme sıkıntısını sonunda çözüyor

Windows kullanıcılarının çoğunluğunun bildiği üzere Windows güncellemeleri, işletim sisteminin en hudut bozucu özelliklerinden biri. Windows güncelleme paketleri elbette ki gerekli lakin çoklukla olabilecek en makus vakitte geliyorlar ve yine başlatmaya zorluyorlar. Microsoft, bu sorunu önümüzdeki Windows 11 24H2 yapılandırmasında çözecek üzere görünüyor.

Microsoft, Windows güncelleme sıkıntısını nasıl çözecek?

En son Windows 11 Insider Preview Build 26058’de ortaya çıktığı üzre Microsoft, Windows 11 güncellemesi için Hot Patch isimli yeni sistemi test ediyor. Hot Patch, çoklukla yazılım sürümünü değiştirmeyen ve hatta yine başlatma gerektirmeyen dinamik bir güncelleme prosedürü olacak. Windows, güncellemeyi geride yükleyecek ve sisteminizi yine başlatmanıza gerek kalmayacak.

Microsoft, Hot Patch tekniğine yabancı da değil. Bu sistem daha evvel Windows güncelleme sunucularında ve Xbox konsollarında kullanıldı. Doğal bu, bu yolu Windows 11’e tüketici kitlesinin tamamına uygulanabileceği manasına gelmiyor.

Windows Central’dan Zac Bowden’a nazaran, Hot Patch sırf Microsoft’un ortaya sıkıştırdığı aylık güvenlik güncellemelerinde kullanılabilecek. Bu, birçok vakit komutla yine başlatma ihtiyacını ortadan kaldıracak, lakin Bowden’a nazaran Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim ayında tekrar başlatmalar yapılacak.

Hepimiz günlük olarak bilgisayarlarımızı yine başlatıyoruz, lakin tekrar de Windows güncelleme sebebiyle mecburî yine başlatmak çok hudut bozucu oluyor.

Hot Patch özelliğinin yayınlanması şimdi çok uzak çünkü Windows 11 24H2’deki öteki yeni özelliklerle birlikte gönderilmesi planlanmış. Evvelki yapılandırmalarda olmayan yeni bir donanım ihtiyacı olacak. Daha da kıymetlisi, Hot Patch’in tüketici sürümlerine ulaşıp ulaşmayacağı hala meçhul.

Siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Comments are closed.