microsoft-windows-10-kullanmaya-devam-etmek-isteyenlerden-yuzlerce-dolar-alacak-JExhcXx5.jpg

Microsoft, Windows 10 kullanmaya devam etmek isteyenlerden yüzlerce dolar alacak

Microsoft çok uzun yıllar evvel geliştirdiği Windows XP’den vazgeçmek istemeyen kullanıcılar nedeniyle güç yıllar geçirmişti ve bu tecrübeden ders çıkaran yazılım devi artık “eski” Windows’ları nizamlı olarak öldürüyor. Ancak yeni Windows sürümüne geçmek istemeyenlere “ücreti mukabilinde” güvenlik güncellemeleri satmaya devam ediyor.

Microsoft ‘un 14 Ekim 2025 tarihinde Windows 10 dayanağını keseceğini bir müddettir biliyorduk. Salı günüyse Microsoft, eski işletim sistemi için güvenlik güncellemelerini almaya devam etmenin ticari kuruluşlara ne kadara mal olacağını açıkladı.

Her yıl yüz binlerce dolarlık ödeme

Salı günü yayınlanan bir blog yazısına nazaran Microsoft, güvenlik güncellemelerinin birinci yılı için cihaz başına 61 dolar fiyat alacak. Bundan sonraki her yıl fiyat iki katına çıkacak. İkinci yıl 122 dolar, üçüncü yıl 244 dolar ve dördüncü yıl 488 dolar olacak ve bu halde devam edecek. Münasebetiyle, Windows 10’u inançlı bir formda kullanmaya devam etmek size bir servete mal olabilir. Ofislerinde binlerce PC kullanan dev şirketler için bu maliyet her yıl yüz binlerce dolarlık bir ödeme demek.

Bu Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri çoklukla sadece eski Windows işletim sistemlerini kullanan kuruluşlara sunuluyor, lakin yakında birinci defa tüketicilere de sunulacak. Microsoft, hala Windows 10 kullanan çok sayıda kişi nedeniyle bu abonelik programını genişletiyor. Windows kullanıcılarının yaklaşık %70’i hala Windows 10 kullanıyor.

Bunun bir nedeni de milyonlarca eski bilgisayarın Windows 11’i çalıştıramıyor olması. Microsoft, en yeni işletim sistemini desteklemek için gereken tüm sistem ihtiyaçlarını listeliyor. Örneğin, Windows 11’e yükseltmek için sisteminizin en az 4 GB RAM’e ve 64 GB depolama alanına sahip olması gerekiyor. Bu, Windows 10’un 1 GB RAM ve 16 GB depolama alanı ihtiyaçlarından sonra çok büyük bir kaynak isteği ve herkesin bilgisayarı bu imkanları sağlayamıyor. Sağlasalar bile, TPM 2.0 zaruriliği işi bozuyor

Microsoft artık milyonlarca ferdî kullanıcısına da “Windows 10 güvenlik güncellemeleri almak istiyorsan şu kadar para ödemeniz lazım” teklifleri gönderecek. Milyonlarca kullanıcı içinden 5-10-20 dolar yıllık fiyatlar ödemeyi tercih edecek fazla sayıda kullanıcı çıkacaktır. Microsoft buradan da hoş paralar kazanacak üzere görünüyor.

Comments are closed.