meta-yapay-zek-yla-olusturulan-icerikleri-silmek-yerine-damgalayacak-i3cE4Tbt.jpg

Meta, Yapay Zekâyla Oluşturulan İçerikleri Silmek Yerine ‘Damgalayacak’

Yapay zekâ üzerine aktüel olarak tüm teknoloji devlerinin düştüğünü, hatta birçoklarının kendi yapay zekâ çipini üretme çalışmaları içinde olduğunu biliyoruz. Bunların başında NVIDIA, OpenAI ve Meta geliyor. Meta, toplumsal bir platform olduğundan yapay zekâ üzerine çalışmalarını sürdürürken bir yandan da platformunda bunun moderasyonunu gerçekleştirmesi gerekiyor.

Bu yüzden de şirketin yapay zekâ içeriklerini kapsayan siyasetleri bulunuyor. Yakın vakitte bu siyasetleri güncelleyen Meta, kulağa hayli farklı gelen ve etkileşimleri nasıl etkileyeceğini merak ettiğimiz kimi değişiklikler yaptı. Bunlardan en farklı olanı ise elbet, yapay zekâ ile oluşturulan içeriklerin damgalanacak olması.

Değişiklikler, mayıs ayından itibaren yürürlüğe girecek.

Instagram, Facebook ve Threads özelinde gerçekleşecek olan değişiklik, şimdiki siyasetin getirdiği kısıtlamalardan doğdu. Yeni siyasetle birlikte daha çok görüntünün, ses belgesinin ve medya içeriğinin damgalanacağı söyleniyor. Bu damgalar ya paylaşım sahibi tarafından ya da yapay zekâ kullanımı tespit edildiğinde Meta tarafından eklenecek. Tespit tarafında nasıl bir teknoloji kullanıldığı söylenmedi.

Daha evvel Meta, deepfake üzere birinin söylemediği şeyleri söylemiş üzere gösterildiği görüntülerin platformda paylaşılmasına müsaade vermiyordu. Yeni siyasette bu teknolojinin süratle evrildiğini ve buna ayak uydurmak gerektiğini, lakin bunu yaparken de rastgele bir manipülasyon varsa bunu açıkça göstermek gerektiğini belirtti.

Şirket, temmuz ayından itibaren yapay zekâ içeriği olmasının yanında öteki topluluk kurallarını ihlal etmeyen görüntüleri platformdan kaldırmayı bırakacak. Bu sayede içeriğin büsbütün kaldırılmayacak; yalnızca bilgisi verilecek. Olağan şayet bir görüntü; zorbalık, belirli bir şeye ya da kısma hücum ve oy manipülasyonu sağlayacak bir içeriğe sahipse yapay zekâ ile yaratılması fark etmeksizin platformdan kaldırılacak. Sizin bu değişiklik hakkındaki fikirleriniz neler?

Comments are closed.