mark-zuckerberg-apple-vision-proyu-test-etti-onaylamadi-EP1VnerC.png

Mark Zuckerberg Apple Vision Pro’yu test etti, onaylamadı

Apple Vision Pro, Şubat ayının başlarında piyasaya sürüldü ve eleştirmenler, genel olarak Apple’ın karma gerçeklik başlığı alanına girişi konusunda olumluydu. Vision Pro’nun şu andaki tek büyük rakibi ise Meta Quest 3 üzere gözüküyor. Meta CEO’su Mark Zuckerberg de, Apple Vision Pro hakkında kendi “incelemesini” sunmaya karar verdi ve fikirlerinin çok olumlu olmadığı söylenebilir.

Zuckerberg yaptığı paylaşımında, Vision Pro’yu aldığında ve onu Meta Quest 3 ile karşılaştırdığında eserinin daha güzel bir bedele sahip olacağını düşündüğünü, zira Vision Pro’nun fiyatının Meta’nın başlığının 499 dolarlık fiyatına kıyasla 3.499 dolar olduğunu belirtti. Lakin Zuckerberg, Vision Pro’yu denedikten sonra “Bence Quest en uygun eser, nokta” dedi.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Mark Zuckerberg (@zuck)’in paylaştığı bir gönderi

Elbette rakip eserin CEO’su olarak Zuckerberg’in bu çeşit açıklamalar yapmasının beklenildiği söylenebilir. Lakin Vision Pro’yu Meta Quest 3 ile karşılaştırırken bir ekip geçerli noktalara dikkat çekiyor. Bunların birincisi, Vision Pro yüksek çözünürlüklü bir ekrana sahipken Meta Quest 3’ün daha geniş bir görüş alanına sahip olması. Ayrıyeten Zuckerberg, Meta Quest 3’ün Vision Pro’dan 120 gram daha hafif olduğunu söylüyor. Quest 3’ün başa yerleştirilmesinin Apple’ın eseriyle karşılaştırıldığında daha rahat olduğunu düşünüyor.

Genel olarak Zuckerberg, Meta Quest 3’ün, bu cins başlık sahiplerinin bunları kullanmak istediği “pek çok şey için daha iyi” olduğuna inanıyor. Ayrıyeten Meta Quest 3’ün Xbox oyunlarını oynamayı desteklediğinden de bahsediyor. Meta Quest 2, 3 ve Pro modellerinin tümü, Vision Pro’nun piyasaya sürülmesinden birkaç ay evvel, Aralık ayında Xbox Game Pass Ultimate aracılığıyla Xbox Cloud Gaming dayanağına kavuşmuştu.

Zuckerberg’in Meta Quest 3’ü Apple Vision Pro’ya karşı savunduğunu görmek şaşırtan değil. Tekrar de, sanal gerçeklik ve karma gerçeklik aygıtlarının hala niş bir pazar olduğunu ve daldaki en büyük isimlerden kimilerinin yıllarca denemesine karşın öteki tüketici elektroniği eserleri üzere şimdi ana akım haline gelmediklerini de unutmamamız gerekiyor. Özcesi bu yarışta kimin önde yer alacağını görmek için bir müddet daha beklememiz gerekecek.

Comments are closed.