macbookunuza-kollayici-kap-uzere-seyler-takarak-farkinda-olmadan-onu-korumaktan-cok-bozuyor-olabilirsiniz-RS9ZlvhZ.jpg

MacBook’unuza Kollayıcı Kap Üzere Şeyler Takarak Farkında Olmadan Onu Korumaktan Çok Bozuyor Olabilirsiniz!

Telefonlarımızda kullandığımız üzere olan plastikten yapılmış kaplar, son periyotta yaygın olarak kullanılıyor. “Eh, bu periyotta bir MacBook kolay alınmıyor.” diyerek koruyabildiğimiz en âlâ şekilde müdafaaya çalışıyoruz.

Fakat dış etkenlerden muhafazaya çalışırken içten içe bilgisayarınızın sonunu getiriyor olabilirsiniz. Neden olduğuna bir bakalım.

Laptop’lar ve telefonlar birebir özellikleri taşımıyor.

Bir düşünelim; laptop’ların kapakları telefonlardan farklı olarak açılıp kapanma özelliğine sahip ve bu hareketi sağlayan menteşe var. Menteşe, sert plastikten yapılmış bir kabın tartısı dikkate alınmadan, sadece bilgisayarın kapağının yükünü destekleyecek formda tasarlandığı için açılıp kapanma sırasında kap, menteşeye tansiyon uygulayabilir.

Menteşeye uygulanan aşağı istikametli kuvvet az gibi görünse de aslında düzenek, birkaç yıl kullanımda çoktan zayıflamış olur. Tek sebep bu da değil, “bağlanma mekanizması” hususu var bir de.

Laptop’ın tam bir formda kapanmasını engelleyebiliyor.

MacBook’lara takılan neredeyse tüm kaplarda, onu yerinde tutan çıkıntılar var fakat bu çıkıntılar, kapağın yanlışsız düzgün bir biçimde kapanmasını engelleyebiliyor. Kaldı ki kullanıcıların paylaştığı fotoğraflara baktığımızda engellediğini açık bir biçimde görebiliyoruz.

“Bu çok da kıymetli bir sorun değil ya.” diyor olabilirsiniz lakin o denli. Bu durum şayet uzun müddet yaşanırsa ekranda neon renklerde çizgiler görünmesi üzere türlü türlü sorunlar ortaya çıkabilir.

Son bir nedeni daha var.

Bilgisayarların hava alması gereken yerleri var. Birtakım kalitesiz kaplar bu delikleri tıkayarak laptop’ın performansını düşürüp çok ısınma üzere meselelere yol açabiliyor. Ek olarak deliklerin içinde toz ve kir birikmesini de kolaylaştırabiliyor.

Tüm bu sorunlar her şartta geçerli olacak diye bir şey yok.

Bazı Apple kullanıcıları, yıllardır kap kullandığını ve rastgele bir sıkıntıyla karşılaşmadıklarını söylüyor. Sorun yaşayanlar, rastgele bir siteden kalitesiz bir kap kullanıyor olabilir. Muhtemelen Apple’ın özgün kapları bu türlü meselelere yol açmıyordur.

Yine de risk almak istemiyorsanız sert plastikten yapılmış kaplar kullanmak yerine laptop kılıflarını tercih edebilirsiniz. Böylelikle bilgisayarınıza direkt bir baskı olmamasının yanı sıra kılıf, dış etkenlerden korur.

Biz içeriğimizde sırf MacBook üzerinden gitsek de ısınma üzere sorunlar başka laptop markalarında da ortaya çıkabilir. Bilgisayarınıza kap almadan evvel kullanıcı yorumlarını denetim etmekte her vakit yarar var.

Kaynaklar: CNET, Apple kullanıcı yorumları, Fossbytes, Apple Explained

Apple ile ilgili öteki içeriklerimize göz atmak isterseniz:

Comments are closed.