lol-fps-artirma-nasil-yapilir-ise-fayda-5-usul-9C24FKwJ.jpg

LoL FPS Artırma Nasıl Yapılır? İşe Fayda 5 Usul

Bilgisayar oyunlarında en kıymetli kriterlerden biri oyunumuzun akıcı bir biçimde oynanabilmesi. Bunun için de aldığımız FPS bedellerinin yüksek olması gerekir. Şayet alınan FPS kıymeti düşükse oyun kasmaya başlayacak ve bilhassa League of Legends gibi rekabetçi oyunlarda sizleri dezavantajlı duruma düşürecektir.

Bu stil bir durumla karşı karşıya kalıyorsanız, sizler için derlediğimiz LoL FPS artırma prosedürlerine göz atmak isteyebilirsiniz. Bu yazıdaki adımları yaptıktan sonra %90 ihtimalle oyundan daha güzel performans alacaksınız fakat evvelki ayarlarınızın yedeğini almayı da unutmayın. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan metotlara birlikte göz atalım.

LoL FPS artırma yolları:

  • Oyun içi ayarlarınızı değiştirin
  • Ekran kartı şoförlerinizi güncelleştirin
  • Oyun dışı değişiklikler yapın
  • Oyun belgelerine tamir yapın
  • Donanım geliştirmesi yapın

Oyun içi ayarlarınızı değiştirin

Oyun oynarken FPS bedelinizi yükseltmek için yapabileceğiniz en kolay ataklardan birisi oyun içi ayarları değiştirmektir. Bu atılım kolay gözükse de yanlışsız ayarları yapmak FPS konusunda hayati kıymet taşır. Siz grafik ayarlarındaki her şeyi minimuma çektiğinizi düşünseniz de unuttuğunuz rastgele bir ayar FPS kıymetinizin düşük olmasına sebebiyet veriyor olabilir.

Eğer aldığınız azamî FPS bedeli sizin istediğiniz pahanın 5-10 FPS altındaysa bunun için League of Legends’ın GÖRÜNTÜ sekmesindeki ayarları bir yahut iki tık aşağı çekmeniz iş görecektir. Şayet oyun oynanamaz haldeyse ve 20 FPS kıymetinin altını görüyorsanız, bunun önüne geçebilmek için ayarları büsbütün en düşüğe çekmenizi tavsiye ederiz.

Grafik ayarlarını en düşüğe çekerken Anti Aliasing (Kenar Yumuşatma) ve V-Sync (Dikey Senkronizasyon) özelliklerini kapatmayı unutmayın. Şayet her şeye karşın FPS kıymetleriniz istediğiniz üzere yükselmiyorsa, oyunun çözünürlük ayarını da değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra oynadığınız oyun her ne olursa olsun, bu oyunları Full Screen, yani Tam Ekran modunda oynamanızı tavsiye ediyoruz. Şayet her şeye karşın FPS kıymetleriniz yükselmediyse bir sonraki adıma geçelim.

Ekran kartı şoförlerinizi güncelleştirin

Ekran kartı şoförlerinin aktüel olması, FPS kıymetleri konusunda büyük ehemmiyet taşır. Eski ve güncellenmemiş şoförler ekran kartının oyunla olan optimizasyonunu sağlayamayacağı için FPS pahaları düşebilir. Bu da hem oyun zevkinizi eksilere düşürür hem de sizi dezavantajlı bir duruma sokar.

Bu çeşit bir durumla karşı karşıya kalmamak için ekran kartı şoförlerini yeni tutmak her vakit daha sağlıklıdır. Bunun için yapmanız gereken şayet ekran kartınızın markasını bilmiyorsanız Windows + R tuşlarına basmak ve çıkan kutucuğa dxdiag yazmak. Daha sonra üstten Ekran sekmesine gelin ve ekran kartınızın markasını ve modelini öğrenin.

Marka ve model bilgisini elde ettikten sonra Google yahut gibisi bir arama motoru üzerinden ekran kartınızın marka modelini aratarak resmi internet sitelerindeki yeni şoförlere ulaşabilirsiniz. Bunları indirip kurduktan sonra ekran kartınızın sürücüsü güncellenmiş olacaktır. Bu süreci yaparken her vakit pak suram yapmanızı ve evvelki evrakları kaldırmanızı tavsiye ederiz.

Oyun dışı değişiklikler yapın

Eğer oyun içi ayarları düşürmeyi denediyseniz ve ekran kartınızı güncellediyseniz lakin rastgele bir sonuç alamadıysanız, oyun dışı değişiklikler yapmak da işinize yarayabilir. Bu değişiklikler gerek Windows ayarlarıyla oynayarak gerek League of Legends’ın ayar belgesiyle oynayarak gerçekleştirilebilir.

Bu adımda yapılabilecek en kolay adımlardan biri, Görev Yöneticisini kullanarak öncelik ayarlamak olacaktır. Bunun için vazife yöneticisini açın ve detaylara gidin. Daha sonra League of Legends programının üzerine sağ tıklayın ve öncelik ayarla kısmında Gerçek Vakitli seçeneğini seçin. Bu, işlemcinin gücünün fazlasını LoL’e vermesini sağlayarak FPS artışı sağlayabilir.

Bunun yanı sıra oyunun klasöründe bulunan Config dosyasında oyun içerisinde gözükmeyen birtakım grafik ayarlarını düzenleyebilirsiniz. Bu evrakta bulunan EnableGrassSwaying, Inking ve PerPixelPointLighting komutlarını 0’a ayarlayarak FPS artışı sağlayabilirsiniz. Bu üzere komutlar oyun içerisindeki ayarlarda gözükmemesine karşın performansa direkt olarak tesir eder.

Oyun belgelerine tamirat yapın

  • Adım #1: League of Legends’ı açın ve giriş yapın.
  • Adım #2: Giriş yaptıktan sonra sağ üst taraftaki çark (Ayarlar) simgesine tıklayın.
  • Adım #3: Karşınıza çıkan Genel sekmesinin alt tarafında bulunan Tam Tamir Başlat düğmesine tıklayarak tamiri başlatın.
  • Adım #4: Bozuk belgelerin ölçüsüne nazaran tamir süreci 5 dakika ile 30 dakika ortasında sürebilir.

League of Legends’ın oyun belgeleri vakitle bozulabiliyor, bu durumda da oyunda FPS düşmeleri, oyundan atmalar ve çeşitli oyun yanılgıları oluşabiliyor. Bu üzere durumlarda League of Legends’ın kendisinde bulunan tam onarım sürecini yaparak bu bozuk belgeleri onarabilirsiniz.

Donanım geliştirmesi yapın

Eğer tüm yolları denediyseniz lakin tekrar de dişe dokunur bir sonuç elde edemediyseniz yapılabilecek pek bir şey kalmıyor. Hiçbir türlü FPS kıymetinizi artıramıyorsanız, bu durum yeni bir ekran kartı yahut işlemci almanız gerektiği manasına geliyor. Elbette sorun sadece bu modüllerde olmayabilir lakin performansı belirleyen en temel modüller bunlardır.

Yine de pek endişelenmenizi gerektirecek bir şey yok çünkü sırf League of Legends üzere bir oyun oynuyorsanız çok kıymetli modüller almanıza gerek yok. 600 ila 800 TL ortasında bir bütçeyle alacağınız bir ekran kartı da League of Legends’ta uygun bir performans almanıza yardımcı olacaktır.

LoL FPS artırma yöntemlerini anlattığımız yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Şayet sizlerin de League of Legends’ta ve öteki oyunlarda FPS artırmak için kullandığınız farklı yollar varsa bunları yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın. Bu ve bunun üzere oyun yazılarımızın devamı gelecek, kaçırmamak için bizleri takipte kalın.

Comments are closed.