li-ion-pillerin-omrunu-iki-katina-cikartmanin-yolu-bulunmus-olabilir-d7Wj8GE8.jpg

Li-ion pillerin ömrünü iki katına çıkartmanın yolu bulunmuş olabilir

Uzun müddet kullandıktan sonra pili artık efektif halde şarj olmayan akıllı telefonlardan hepimiz çok çektik. Artık elektrikli araba sahipleri de bu sorunu iliklerine kadar yaşıyorlar ve bütün dünya li-ion pillerin ömrünü uzatmanın bir yolunu arıyor. Aslında, bilim insanları bir tahlil bulmuş olabilir.

Bilim insanları, li-ion pilleri şarj derken kullandığımız klâsik sistemleri biraz değiştirip yeni bir algoritma kullanarak onların ömrünü iki katına çıkarabileceğimizi düşünüyor.

Pillerin ömrünün iki kat uzaması şu anda dünya için çok hoş bir haber zira büyük umutlarla elektrikli araba satın alıp yakıt masrafından tasarruf ettiğini düşünen pek çok araba sahibi, 2-3 sene sonra 15-20 bin dolarlık pil yenileme faturalarıyla karşılaşınca şok oluyorlar. Pillerin ömrünün iki katına çıkması, hem bu yenileme mühletini iki katına çıkarırken hem de pillere olan talebi azaltacağı için pil fiyatlarının da yarı yarıya düşmesinin önünü açacak.

Yeni algoritma Almanya’daki Helmholtz-Zentrum Berlin ve Humboldt üniversitelerinin bilim insanları tarafından geliştirildi. Mevcut algoritma pilleri sabit bir akımla şarj ederken, pillere ulaşan akım elektrotlarda çatlaklar yaratıp pilin ömrünü kısaltır. Yani siz aslında aygıtınızı ne kadar şuurlu kullanırsanız kullanın, her şarj pilin içinde çatlaklar oluşturarak ömrünü kısaltmaya devam eder.

Darbeli akım

Bilim insanları bunun yerine artık sabit olmayan akım darbeleri kullanmayı öneriyorlar. Bu sayede pillerde çatlamaların çok daha az oluştuğu gözlemleniyor. Böylelikle pil depolama performansını kaybetmeden daha uzun müddet dayanabiliyor.

Yeni algoritmanın kullanılmaya başlaması yalnızca arabaların değil, li-ion pilleri kullanan telefonların, tabletlerin, diz üstü bilgisayarların yahut başka elektronik aygıtların ömrünün iki kat uzaması manasına geliyor. Araba ve dijital aygıt üreticilerinin bu yeni tekniği hayata geçirmek için üniversitenin kapısını aşındırmaya başladığını iddia edebilirsiniz.

Comments are closed.