lenovo-seffaf-dizustu-bilgisayarini-resmen-duyurdu-iste-essiz-tasarimi-ve-ozellikleri-BL42X3nv.jpg

Lenovo, Şeffaf Dizüstü Bilgisayarını Resmen Duyurdu: İşte Eşsiz Tasarımı ve Özellikleri

Çinli teknoloji şirketi Lenovo, bundan bir müddet evvel farklı bir eserle ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz haftalarda sizlerle paylaştığımız bir haberimizde firmanın şeffaf bir dizüstü bilgisayar ile çalıştığından bahsetmiştik. Şimdiyse bu eser, düzenlenen bir aktiflikte resmen duyuruldu. Şimdi konsept basamakta olan dizüstü bilgisayar, tüketicilerin ilgisini çekmeyi başaracak üzere görünüyor.

“Lenovo ThinkBook Transparent” olarak isimlendirilen dizüstü bilgisayar, büsbütün şeffaf bir ekran paneline sahip. Bu şeffaf panel, yalnızca kasa ile irtibat olan bölgede bir çerçeve içeriyor. Bununla birlikte; alt kasaya baktığımız vakit da nispeten şeffaf bir alan görüyoruz. Lenovo, dokunmatik tuş takımı tercih ettiği dizüstü bilgisayarda, bu alanın çizim panosu olarak kullanılmasını da mümkün kılıyor.

Karşınızda Lenovo ThinkBook Transparent

Lenovo’nun Mobile World Congress (MWC) aktiflikleri kapsamında duyurduğu yeni dizüstü bilgisayar, 17.3 inç boyutunda. Mikro LED teknolojisi ile donatılan ekran, 1.000 nit zirve parlaklık pahasına sahip. Lenovo’ya nazaran şeffaf yapı, manzara kalitesi için bir mahzur teşkil etmiyor. Açıklamaya göre Lenovo ThinkBook Transparent, dış ortamda bile rahatlıkla kullanılabilecek formda dizayn edildi.

Lenovo’nun konspet etaptaki dizüstü bilgisayarının dikkat çeken özelliklerinden biri, art kısma bakan bir kameraya konut sahipliği yapıyor olması. Bu kamera, aygıtın gerideki manzara ile etkileşime girmesini sağlıyor. Buradan, şeffaf ekranlı dizüstü bilgisayarın artırılmış gerçeklik desteğine de sahip olabileceği sonucuna ulaşıyoruz. 

Windows 11 ile çalışan Lenovo ThinkBook Transparent, bu işletim sisteminin yapay zekâ odaklı tüm özelliklerine konut sahipliği yapıyor. Lakin dahası var. Lenovo, konsept bilgisayarı için bir dizi yapay zekâ özelliği hazırladı. Mesela dizüstü bilgisayarın sahip olduğu kamera, manzarayı arka plan hâline getirebiliyor. Üstelik bunu yaparken eksik kalan kısımları tamamlayabiliyor ve efektler oluşturabiliyor.

Lenovo, yeni dizüstü bilgisayarının ne vakit seri üretime gireceğini ve fiyatının ne olacağını açıklamadı. Aslına bakacak olursak bu eserin bir gün seri üretim malı hâline gelip gelmeyeceği bile belirli değil. Lakin şirketin inovatif eseri, her hâlükârda tüketicinin ilgisini çekmeyi başarır gibi görünüyor…

Comments are closed.