latife-degil-80-bin-liralik-nvidia-rtx-4090-eriyor-qXT886dA.jpg

Latife değil! 80 bin liralık NVIDIA RTX 4090 eriyor

NVIDIA, geçtiğimiz yılın sonlarında tanıttığı en güçlü ekran kartı RTX 4090 ile büyük yankı uyandırdı. 450W TPD ile çalışan ekran kartı, 16 pinli güç konektöründen besleniyor. Fakat kullanıcılar bu konektörün yandığını belirten şikayetler lisana getirdi. NVIDIA’nın bu sorunu hala çözemediği söyleniyor.

NVIDIA RTX 4090 için erime problemleri devam ediyor

Ekran kartı tamirleri yapan bir tamir atölyesi, NVIDIA RTX 4090’nın erime sorunu yaşamaya devam ettiğini belirtti. ABD’deki tamirat merkezi, RTX 4090’ın birkaç ay evvel ele alınan 16 pinli güç konektörü erimesinin çözülemediğini lisana getirdi.

NVIDIA, yeni üretilen kartlarda güç arabirimi özelliklerini 12VHPWR 2.0‘a yükseltmişti. Mağaza ise tamirat yahut değişim için her ay ortalama 200’ye yakın erimiş RTX 4090 ile karşılaştığını söz etti. 12VHPWR irtibatını kullanan birçok RTX 4090 gördüğünü bildirdi.

12VHPWR arayüzündeki temas noktalarının yetersiz olduğu söyleniyor. Bu da ekran kartını çalıştırdıktan sonra çok yüklenmesine ve konektörün erimesine yol açıyor. Pinlerin etrafındaki plastiğin eridiği ve RTX 4090’a ziyan verdiği biliniyor.

NVIDIA ise kimi kullanıcılara farklı tekliflerde bulundu. Ekran kartındaki güç konektörünün temasını denetim etmeleri gerektiğini ve kullanım halinin erime yol açabileceğini belirtti. Ağır kullanılan kartlarda erime durumlarının görülme ihtimali daha fazla.

NVIDIA, yeni kuşak RTX 4090’larda erime meselesini ele aldığını söylemişti. Fakat şikayetler, birçok birinci jenerasyon modelin erimeye devam ettiğini gösteriyor.

Comments are closed.