korsan-sinema-ve-dizi-izlemeyi-saglayan-bir-uygulamanin-aylarca-app-storeda-kaldigi-ortaya-cikti-yujCcWit.jpg

Korsan Sinema ve Dizi İzlemeyi Sağlayan Bir Uygulamanın Aylarca App Store’da Kaldığı Ortaya Çıktı: Kendini Bir Oyun Üzere Göstererek Gizlemiş!

Apple daima App Store’un inançlı olmasıyla övünse de vakit zaman mağazada kuralları çiğneyen uygulamalar görüyorduk. Artık ise bu türlü bir uygulama daha keşfedildi. Aylardır mağazada bulunan ve en popülerler ortasına girmeyi başaran bu uygulamanın ismi “Kimi”.

Bugün The Verge tarafından yayımlanan bir haber ile ortaya çıkan Kimi, bir korsan sinema ve dizi uygulaması. Bundan anlayabileceğiniz üzere, tıpkı yıllar evvel çok tanınan olan Popcorn Time üzere indirenlerin bedavaya sinema ve dizi izlemesine müsaade veriyor.

Kimi, kendini “gözlem yeteneğinizi test eden” bir uygulama olarak gizlemiş

The Verge tarafından uygulamadan alınan bir ekran imajı.

Gelen bilgilere nazaran Kimi, kendini “gözlem yeteneğinizi test etmenizi sağlayan” bir uygulama olarak tanıtıyordu. Hatta açıklamasında “Gözlem yeteneklerinizi geliştirmek için iki fotoğrafı karşılaştırın ve tıklayın” üzere tabirlere bile yer verilmiş. Yani bir nevi “iki fotoğraf ortasındaki farkı bulun” usulü bir oyun üzere görünüyordu.

Ancak gerçekte, sinema ve dizileri korsan olarak hem izleyip hem de indirebileceğiniz bir uygulamaydı. Son vakitlerde çıkan dizi ve sinemalar bile platformda bulunabiliyordu. Kimi’nin 22 Eylül 2023’te yayımlandığı ortaya çıktı. Yani neredeyse 6 aydır App Store’da hiçbir sorun yaşamadan kalabilmişti. Appfigures dataları de 25 binden fazla indirildiğini gösterdi. Esasen en tanınan uygulamalar ortasında birinci 10’a da girmeyi başarmıştı.

Apple, bugün ortaya çıkışının akabinde uygulamayı kaldırdı

The Verge’ün raporunun yayılmasının akabinde Apple’dan bir atak geldi. Teknoloji devi, uygulamayı mağazadan kaldırdı. Artık iOS, iPadOS ve macOS’taki App Store’da Kimi uygulaması bulunmuyor. 

Şirketin bu kadar ay boyunca en popülerler ortasına bile girmeyi başaran bu uygulamayı fark edememesi bir epey enteresan. Kimi’nin en başta App Store’un katı kurallarını ve inceleme grubunun nasıl alt etmeyi başardığını da bilemiyoruz. Apple’dan husus hakkında şimdi bir açıklama gelmedi.

Comments are closed.