korsan-sinema-uygulamasi-kimi-apple-app-storeda-nasil-tepeye-yerlesti-xxXyC3ff.jpg

Korsan sinema uygulaması Kimi, Apple App Store’da nasıl tepeye yerleşti?

Ücretli online dizi/film akış hizmetleri, dünyada büyüyen enflasyon oranları nedeniyle fiyatlarına yüksek artırımlar yapınca pek çok izleyici korsan servislere yöneliyor olabileceğinden daha evvel bahsetmiştik.

Geçtiğimiz hafta yaşanan bir olay da bunun son delili. Kimi isimli bir uygulama, App Store’un en âlâ fiyatsız cümbüş uygulamaları listesinde Netflix ve Prime Görüntü üzere tanınmış yayın hizmetlerinin önüne geçti. Artık ise Apple, büyük olasılıkla kullanıcılara korsan sinemalara erişim sağladığı için uygulamayı yayından kaldırdı.

Kimi, emsal fotoğraflardaki farkı bulma oyunu oynatarak görme yeteneğinizi test eden bir uygulama olarak gizlenmişti. Gerçekte ise bu türlü bir şey değildi ve bunun yerine son vakitlerde gişe rekorları kıran ve ödüllü sinemalar de dahil olmak üzere korsan dizi ve sinemalar içeriyordu.

Ancak sundukları, yayın hizmetlerinin ortaya çıkmasından evvel internetten dizi ve sinema arayanların aşina olduğu formda kalite açısından farklılık gösteriyordu. Kimi’nin Emma Stone’un başrolde olduğu Poor Things sinemasının kopyası grenli ve pikselli iken, yüksek kaliteli kopyaları bulunan başka sinemalarda ise ekranın üst kısmında manzarayı engelleyen reklamlar yer alıyordu.

Uygulamanın kullanımı ise son derece kolaydı: İzleyicilerin tek yapması gereken uygulamayı indirmek ve izlemeye başlamak için çalıştırmaktı. Kimi, korsan sinema izlemeyi Netflix izlemek kadar kolay hale getirmesi açısından, artık kullanılmayan Popcorn Time hizmetine benziyordu. Popcorn Time 2022 yılında temelli kapatılmıştı.

Ancak kullanıcıların ağır ilgisiyle karşılaşacak misal uygulamaların ortaya çıkması pek de sürpriz olmayacak çünkü dünya çapında içerik servislerinin fiyatlarına yapılan artırımlar konusunda şikayetler yükselmeye devam ediyor.

Comments are closed.