klavyede-yaklasik-isareti-nasil-yapilir-3xz7qiE4.jpg

Klavyede Yaklaşık (~) işareti nasıl yapılır?

Bilgisayar klavyeleri, yazı yazarken gereksinimimiz olabilecek çeşitli harf ve sembollere yer veriyor. Fakat kullanım sıklığına nazaran tasarlandığı için sık kullanılmayan kare (#) ve dolar ($) üzere işaretler, direkt klavyede yer almaz. Bu sayede kullanıcıların daha sık kullanılan karakterlere daha kolay bir biçimde erişebilmeleri amaçlanır.

Tabii klavye üreticileri, daha az kullanılan harf ve sembolleri hiçbir halde yazılamaz kılmıyor. Bu karakterleri yazabilmek için ekseriyetle klavye kısayolları yahut muhakkak tuş kombinasyonları kullanılır. Örneğin klavyede yer almayan yaklaşık yahut öteki ismiyle tilde işaretinin de kombinasyonu vardır. Pekala bilgisayar klavyesinde yaklaşık / tilde (~) işareti nasıl yapılır ve hangi tuşlara basmak gerekiyor? İşte cevabı…

Bilgisayar klavyesinde yaklaşık (~) işareti yapma

Yaklaşık işareti, günümüzde pek fazla kullanılmasa da epeyce değerli bir sembol. O denli ki matematik başta olmak üzere sayıların olduğu bilimsel çalışmalarda, rastgele bir bedele yakın olduğunu fakat tam olarak eşit olmadığını belirtmek için kullanılır. O halde lafı çok uzatmadan klavyede yaklaşık işareti yapma adımlarına geçelim.

Windows

Windows bilgisayar klavyesinde yaklaşık / tilde işareti yapmak için birinci olarak ALT tuşuna basmalı, parmağınızı çekmeden sağ taraftaki numpad üzerinden 0126 tuşlarına sırayla basmalısınız. Bununla birlikte ikinci bir prosedür de var.

Windows yaklaşık (~) işareti kombinasyonu: ALT + 0126

İkinci yol ise Karakter Eşlem isimli uygulamadır. Misyon Çubuğundaki arama kutusuna “Karakter Eşlem” yazın ve arama sonuçlarından birinci gelen uygulamayı açın. Uygulama içinde “Yazı Tipi” seçeneğini “Arial” olarak ayarlayın. Ardından “Gelişmiş görünüm” seçeneğini işaretleyin.

“Karakter Kümesi” seçeneğini “Unicode” olarak değiştirin. Son olarak yanındaki arama kutusuna “007E” yazın ve Enter tuşuna tıklayın. Yaklaşık işaretini bulduktan sonra üzerine tıklayarak kopyalayabilirsiniz.

Mac

Mac bilgisayar klavyesinde yaklaşık / tilde işaretini yapabilmek içinse tek bir seçeneğiniz var. Bu da “Option” tuşuna bastıktan sonra parmağınızı çekmeden “N” tuşuna basmak.

Mac yaklaşık (~) işareti kombinasyonu: Option + N

Bu içeriğimizde Windows ve Mac bilgisayar klavyesi üzerinden yaklaşık / tilde işaretini nasıl yapabileceğinizi anlattık.

Comments are closed.