kaybettiginiz-android-telefonunuzu-artik-kapali-olsa-bile-bulabileceksiniz-XClR7Tw5.jpg

Kaybettiğiniz Android telefonunuzu, artık kapalı olsa bile bulabileceksiniz

Eğer bir Pixel 8 ya da Pixel 8 Pro sahibiyseniz, Google artık kaybolan aygıtınızı kapalı ya da pili bitmiş olsa bile bulmanızı sağlıyor. Fakat başka Android telefon sahiplerinin boynu şimdiye kadar bükük kalmıştı. Bu durum nihayet değişiyor.

Google, kapalı telefonları bulma hizmetini başka Android telefonlara da getireceğini doğruladı. Medyaya konuşan bir Google sözcüsü, şirketin başka aygıt üreticileriyle birlikte çalışarak pili bitmiş “premium Android cihazların” nasıl bulunabilir hale getirilebileceğini araştırdığını söyledi. Bu fonksiyonellik gelecekte daha uygun fiyatlı aygıtları da kapsayabilecek.

Şimdilik yalnızca Pixel 8 serisi için…

Pixel 8 ve Pixel 8 Pro, aygıtın pili bitse ya da kapalı olsa bile Bluetooth çiplerine güç verebilen özel bir donanıma sahip. Münasebetiyle, kapalı bile olsalar bu telefonlardan sinyal almak ve yerlerini tespit etmek mümkün olabiliyor. Lakin şu anda piyasada bulunan birden fazla Android aygıt, kapalı olduğunda Bluetooth üzerinden birbirleriyle irtibat kuramıyor.

Google’ın cihazımı bul servisinin çalışması için üreticilerin aygıtlara bu özellikleri eklemesi gerekiyor ki, bu da fazladan pil, yazılım ve donanım eklentileri, yani maliyet demek. Münasebetiyle fiyat düşürerek rekabet etmek isteyen Android üreticileri düşük fiyatlı modellerde bu özelliğe sıcak bakmıyorlar. Lakin bu özelliğin müşteriler tarafından talep gören, satın alma kararını etkileyen cazip bir özellik haline gelmesi durumunda üreticilerin fonksiyonu hayata geçirmeye razı olacakları da iddia ediliyor.

Üreticiler gelecek aygıtlar için donanım dayanağı ekleyebilecek olsa da, Samsung Galaxy S24 üzere mevcut amiral gemilerinin Google’ın Cihazımı Bul ağı üzerinden kapalı izleme özelliğini destekleyip desteklemeyeceği şimdi aşikâr değil.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, Apple’ın Cihazımı Bul ağını kullanarak kayıp iPhone’ları, iPad’leri yahut MacBook’ları takip edebilirsiniz. Apple’a nazaran izleme, “kayıp aygıtınızın internete bağlanamaması ya da pil ömrünün çok az yahut hiç olmaması” durumlarından bağımsız olarak çalışıyor. Bakalım Andrdoid de bu özelliği kendi ekosistemine muvaffakiyetle entegre etmeyi başarabilecek mi?

Comments are closed.