kapi-uzere-hddlerden-minicik-kartlara-sandisk-dunyanin-birinci-4tblik-sd-kartini-duyurdu-VAYg6eTM.jpg

Kapı Üzere HDD’lerden Minicik Kartlara: SanDisk, Dünyanın Birinci 4TB’lık SD Kartını Duyurdu

IBM Model 350, neredeyse 68 yıl evvel ortaya çıkmıştı. İçinde 50 tane 24” boyutunda disk barındıran bu alet, ki boyutu anlayabilmeniz ismine Hyundai i20’nin tekerlerinin 15” olduğunu belirtelim, 1 tonun üzerinde bir yüke sahipti. Bu yüzden de yalnızca forkliftle taşınıyordu. Tüm bu karmaşa sonucunda sunduğu evrak boyutuysa toplamda 3,75 MB idi.

SanDisk ise bu hafta paylaştığı basın bülteniyle kelam konusu IBM Model 350’nin gözümüzün önünden geçmesine sebep oldu. Çünkü SD kartlar çıktığında 1 GB bile devasa bir alan üzere gelirken bunun kısa vakit aralıklarında çok süratli değiştiğini gördük. Şirket, 1 tonluk Model 350’den neredeyse 70 yıl sonra, cebimizde taşıyacağımız 4 TB’lık SD kart çıkaracak.

Dünyanın birinci 4 TB’lık SD kartı olacak.

SDUC standardıyla gelecek olan bu kart, görünüşe nazaran C10 ve V30 standartlarıyla gelecek. Bu da saniyede 104 MB’a varan belge transferi suratına ve saniyede en az 30 MB görüntü yazma süratiyle geleceği manasına geliyor. Bu da bilhassa uzun periyodik çekim yapan lakin depolama sorunlarından dolayı daima kart değiştirmek yahut belge transferi yapmak zorunda kalan kullanıcılar için hayli kullanışlı olacağı manasına geliyor.

Tabii bilgisayarınızda SD kart yuvası varsa depolama alanını pratik halde artırmak için de bunu kullanabilirsiniz. Lakin kullanım hedefinize nazaran bu usul eserlerin size uygun olup olmadığına evvelce bakmakta yarar var. Western Digital, SanDisk Extreme Pro 4 TB SD kartı 2025’te çıkaracağını söyledi. Lakin net bir tarih paylaşmadı. Fiyatına yönelik bir bilgi yok lakin eserin ismi üzere ekstrem bir fiyat beklemek yanlış olmaz.

Bunun haricinde yeni SD kartların ve microSD kartların yerini alacak olanlar da duyuruldu. Bunlar çıktığında sizinle paylaşıyor olacağız. Sizce 4 TB boyutundaki SD kart, ne kadarlık fiyat etiketiyle çıkacak?

Comments are closed.