iphonelarda-neden-hafiza-karti-yok-sebeplerini-okuyunca-applea-hak-vereceksiniz-8DSElWR1.jpg

iPhone’larda Neden Hafıza Kartı Yok? Sebeplerini Okuyunca Apple’a Hak Vereceksiniz

İlk iPhone çıktığı günden bugüne 17 yıl geçti. Apple; tasarımı değiştirdi, özellikleri geliştirdi lakin daima birebir kalan bir şey vardı. Hiçbir iPhone modelinde hafıza kartı yani SD kart yer almadı

Apple’ın bu türlü bir siyaset uygulaması bazılarına nazaran çok doğru olmasa bile altında hak verebileceğiniz sebepler yatıyor. 

İlk sebep, Apple’ın güvenlik derdi. 

iPhone serisinin güvenlik konusunda başarılı olduğunun hakkını vermek lazım. Modellerinde SD kart kullanılmaması da bu güvenlik dertlerinin arasında yer alıyor. Haricî bir SD kart yuvası eklemek, bilgilerin güvenliğini tehlikeye atabilir zira haricî depolama aygıtları, kötü emelli yazılımların aygıta sızmasına yol açabilir. Apple bu noktada haricî bir kart kullanılması yerine kendi dâhilî depolama sistemini kullanarak muhtemel bir güvenlik açığı oluşturmak istemiyor.

İkinci bir neden de performans.

İşletim sistemiyle entegre bir formda çalışan dâhilî depolama, haricî depolamaya nazaran daha süratlidir. Apple’ın cihaz performansını optimize etmeye ne kadar emek harcadığını düşünürsek, bilgi okuma ve yazmada daha süratli olan dâhilî depolamayı kullanmak istemesine de şaşırmamalı.

Gelelim son nedene. Burada pazarlama teknikleri de işin içine giriyor.

Her marka üzere Apple’ın da temel maksadı satış yapmak. Bu noktada telefon hafızasından şikâyet eden kullanıcılarını daha yüksek kapasiteli bir modele ya da iCloud üzere online depolama araçlarına yönlendirmesi de şirket stratejilerinden biri

iPhone’larda SD kart kullanılmamasının temel sebepleri bu biçimde.

 Aslında online depolama araçlarının yaygınlaştığı bu periyotta SD kart teknolojisinin de eskidiğini hatırlatmak gerek. Yeniden de soralım, sizce Apple, üstteki nedenler münasebetiyle SD kart kullanmamakta haklı mı, ne dersiniz? 

Kaynaklar: Apple Explained

Benzer içeriklere de göz atmayı unutmayın:

Comments are closed.