insidera-nazaran-iphoneu-endiselendirmesi-gereken-3-telefonmarkasi-2LINv8BT.jpg

Insider’a nazaran iPhone’u endişelendirmesi gereken 3 telefon markası

Pazar araştırması firması IDC’nin ön bilgilerine nazaran global akıllı telefon sevkiyatları 2024’ün birinci çeyreğinde yıllık bazda %7,8 artışla 289,4 milyon adede yükseldi. Pekala, birinci çeyrekte en çok hangi markalar telefon sattı? Ve sayılar neler söylüyor?

IDC’den Nabila Popal sayıları yorumlarken, “Akıllı telefon pazarı son iki yıldaki türbülanstan hem daha güçlü hem de daha farklı bir formda çıkıyor. Öncelikle, tüketiciler aygıtlarını daha uzun mühlet ellerinde tutacaklarını bilerek daha değerli aygıtları tercih ettikçe bedelde ve ortalama satış fiyatlarında artış görmeye devam ediyoruz” diyor.

Popal’a nazaran birinci 5 şirket içinde dikkat çeken notlar var. Örneğin Xiaomi, son 2 yıldaki gerilemeden sonra geri dönmüş görünüyor. Transsion, memleketler arası pazarlarda agresif bir büyümeye sahip. Samsung’un genel olarak son çeyreklere nazaran daha güçlü bir pozisyonda olduğu görülüyor. İphone ise 2. sıraya düştü. iPhone’ların global sevkiyatları yılın birinci çeyreğinde yaklaşık %10 oranında azaldı.

Listeye nazaran Samsung birinci çeyrekte 60,1 milyon akıllı telefonla birinci sırada yer alıyor. Çinli üretici Transsion birinci çeyrekte 8,5 milyon telefon satışıyla pazar hissesini yüzde 9,9’a çıkararak dördüncülüğe yükseldi. Geçen yıla nazaran büyüme oranı dikkat çekiyor.

Xiaomi’nin Pazar Hissesi Patlama Yaşadı

Business Insider ise sayılara ait haberinde iPhone’un endişelendirebilecek 3 markayı yorumlamış. Bu markalardan biri Xiaomi. Xiaomi’nin satış sayıları dikkat alımlı. Xiaomi’nin birinci çeyrekte akıllı telefon sevkiyatları %33,8 oranında arttı ve marka 3. sıraya yerleşti. Aslında marka en büyük pazar Çin’de 5. sırada olmasına karşın bilhassa Hindistan’da güçlü bir varlık oluşturdu. Xiaomi ayrıyeten kısa bir mühlet evvel elektrikli arabası SU7’yi piyasaya sürdü.

Transsion da Yıla Güçlü Bir Başlangıç ​​Yaptı

Listede büyüme sayılarıyla dikkat çeken bir öteki marka da Transsion. Transsion Tecno, Itel ve Infinix akıllı telefon serilerinin ardındaki şirket. Insider’a nazaran şirket Afrika’da bilhassa başarılı durumda. Insider “Telefonları birden fazla SIM kart yuvasına sahip, bu da kullanıcıların kapsama alanını kolaylıkla değiştirmesine imkan tanıyor ve CFR’ye nazaran Afrika lisanları için klavyeleri birinci destekleyenler ortasında yer alıyor” diyor. Transsion’ın en yeni eserleri ortasında Samsung Galaxy Z’yi anımsatan katlanabilir bir aygıt olan Tecno Phantom V yer alıyor.

Ve Samsung

Insider’a nazaran Samsung, Kuzey Amerikalı tüketicilerin en tanındığı iPhone rakibi ve artık yapay zekayı Galaxy serisine entegre etmeye çalışıyor. Samsung, 2024’ün birinci çeyreğinde sevkiyatları biraz (%1’den az) azalmasına karşın, global akıllı telefon üreticileri ortasında Apple’ı geride bırakarak en üst sırada yer aldı.

Comments are closed.