iphonelar-icin-birinci-ucuncu-taraf-uygulama-magazasi-altstore-pal-kullanima-sunuldu-7S5yAzgt.jpg

iPhone’lar İçin Birinci Üçüncü Taraf Uygulama Mağazası “AltStore Pal” Kullanıma Sunuldu

Avrupa Birliği Dijital Pazarlar Yasası (DMA) nedeniyle üçüncü taraf uygulama mağazalarına izin vermek zorunda kalan ABD merkezli teknoloji devi Apple, birinci defa bir uygulama mağazasına lisans verdi. “AltStore PAL” olarak isimlendirilen uygulama mağazası, App Store’a alternatif birinci uygulama mağazası olarak tarihe geçmiş oldu.

Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayan iPhone sahipleri, iOS 17.4 veya daha yeni bir sürüme sahip olmaları hâlinde, AltStore PAL mağazasına erişim sağlayabilecekler. App Store’un alternatifini kullanmak isteyenlerin, yıllık 1,5 euro (+vergiler) biçimindeki abonelik fiyatını ödemeleri gerekecek.

AltStore PAL işte bu türlü görünüyor:

Geçmişte jailbreak yapılmış iPhone’larda kullanılabilen AltStore PAL, çeşitli uygulamalara ev sahipliği yapıyor. Hatta çeşitli nedenlerle Apple’ın App Store’unda yayımlanamayan uygulamalar, bu üçüncü taraf uygulama mağazasında bulunuyor. Edinilen bilgilere nazaran Apple, AltStore PAL kullanmaya çalışan kullanıcıları defalarca uyarıp, üçüncü kaynakların uygulamalarına neden güvenilmemesi gerektiğini açıklayacak.

AltStore PAL, Türkiye’de direkt erişebileceğiniz bir uygulama mağazası değil. Fakat gelecekte bu durum tahminen değişebilir. Bunun için bir müddet beklememiz gerekecek. Bakalım Apple, üçüncü taraf uygulama mağazalarını bir gün küresel çapta erişilebilir hâle getirecek mi…

Comments are closed.