iphone-16-serisi-cikmadan-tenkitlerin-odaginda-dyxqANFJ.jpg

iPhone 16 serisi çıkmadan tenkitlerin odağında!

Apple, önümüzdeki yıl iPhone 17’nin piyasaya sürülmesiyle yapay zeka alanında değerli geliştirmelere hazırlanıyor. JP Morgan ve Barclays analistlerine nazaran, bu yılın sonlarında tanıtılacak iPhone 16 ailesi ise yapay zeka özelliklerinden birçoklarını almayacak.

iPhone 16 serisi için yapay zeka beklentileri düştü

Şirket içerisinden gelen bilgilere nazaran iPhone 17 ailesi, çok daha geniş bir RAM kapasitesine ve daha büyük sinirsel süreç ünitesine (NPU) sahip olacak. Bu yükseltmeler ise aygıt üzerinde üretken yapay zekayı kullanmayı mümkün hale getirecek.

Bazı analistler ise iPhone 16 serisinin şu anda satışta olan iPhone 15 modellerine kıyasla çok büyük farklar yaratmayacağını düşünüyor. Bu da iPhone 16 serisinin satışlarını direkt etkileyecek. Her ne kadar iOS 17 ile büyük bir yapay zeka atılımı yapılacak olsa da, yeni aygıtların donanımları üst seviye yapay zeka için kâfi olmayacak.

iPhone 17’nin iOS 17 ile sunulacak yazılım optimizasyonlarından yararlanacağı da söyleniyor. ChatGPT gibisi gelişmiş bir sohbet botunun iOS 18’de yer alacağı belirtiliyor. Apple’ın ayrıyeten Siri’yi geliştirmek için iPhone serisindeki mikrofonları yükselteceği aktarıldı.

Öte yandan iPhone 16 serisi siyah, beyaz, yeşil, sarı, pembe, mavi ve mor biçiminde 7 renk seçeneği ile piyasaya sürülecek. Buna nazaran modelin selefine nazaran beyaz ve mor renk seçeneklerini de barındıracağını görüyoruz.

Peki siz bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments are closed.