iphone-16-senin-teknik-cizimleri-ortaya-cikti-tek-kamerali-iphone-14-lCrPXtQN.jpg

iPhone 16 SE’nin Teknik Çizimleri Ortaya Çıktı (Tek Kameralı iPhone 14?)

iPhone modelleri, ABD ve Avrupa üzere bölgelerde nispeten uygun ve sabit fiyatlı akıllı telefonlar olsalar da Türkiye’de bilhassa Samsung üzere mahallî fiyatlandırma yapan firmaların modellerine nazaran kıymetli kaldığı söylenebilir. Bu nedenle ülkemizde bütçesini çok da zorlamadan bir iPhone kullanmak isteyenlerin gözü ile olarak iPhone SE modellerinde oluyor.

iPhone SE, bugüne kadar Apple için daima bir “bonus” model oldu ve hem tasarımı hem de tanıtım tarihleri açısından sistemli olarak güncellenen bir seri olmadı. Lakin savlara nazaran Apple, iPhone 16 serisiyle birlikte SE modelleri de ana seriye eklemeyi ve iPhone 16 SE, iPhone 16 Plus SE, iPhone 16, iPhone 16 Pro ve iPhone 16 Pro Max formunda 5 farklı modelle karşımıza çıkmayı planlıyor.

iPhone 16 SE, tek kameralı iPhone 14 üzere görünecek

Bugüne kadar ortaya çıkan sızıntılar, iPhone SE 4 ya da muhtemelen iPhone 16 SE olarak isimlendirilecek modelin iPhone 14 gövdesine sahip, tek kameralı bir telefon olacağını ortaya koyuyordu. 91mobiles tarafından ulaşılan teknik çizimler, bu sızıntıları destekliyor. Ön tarafta çentikli, 6,1 inçlik bir ekran yer alırken art tarafta sol üst köşede büyük, tek kamera yer alıyor.

iPhone 16 SE, “küçük ekranlı iPhone” fikrini yıkacak

iPhone 13 ve hatta iPhone 11, ülkemizde hala çokça tercih edilen modeller. Daha güzel bir kamera ve şimdiki bir işlemciyle benzeri fiyata satışa sunulacak iPhone 16 SE, Türkiye’de en çok satılan akıllı telefonlardan biri olabilir. Mevcut iPhone SE modelleri, bilhassa küçük ekranları nedeniyle günümüz akıllı telefonlarının gerisinde kalıyordu fakat yeni iPhone 16 SE, 6,1 inç ekranıyla bu eksiği de gidermiş olacak.

iPhone 16 SE, Türkiye’de iPhone 15’e yakın bir fiyata satılabilir

Elbetteki Apple, iPhone 16 SE ya da iPhone SE 4’ün iPhone 15 ya da iPhone 16 satışlarını baltalamasını istemeyecektir. Muhtemelen şirket, bunun için 48 MP kamera, en yeni işlemci, 8 GB RAM üzere üst seviye özellikleri yeni iPhone SE modeline eklemeyecek. Ayrıyeten mevcut iPhone SE modelinin 27 bin TL (64GB) başlangıç fiyatına sahip olduğunu düşünürsek iPhone 16 SE’nin 32-35 bin TL bandında bir fiyatla gelmesi olası olacaktır ki bu, kimi şahısların “Biraz daha koyup iPhone 15 alırım.” demesine neden olabilir.

Comments are closed.