iphone-16-pro-ekrani-yuzunden-cok-mu-degerli-olacak-5fmy2sb7.jpg

iPhone 16 Pro ekranı yüzünden çok mu değerli olacak?

Apple, her vakit yaptığı üzere bu yılın sonlarında hakikat yeni iPhone serisini duyuracak. iPhone 16 serisi, bir evvelki seri olan iPhone 15 serisine oranla farklılıklar içerecek. Bu farklılıklardan biri de ekran donanımı olacak. Daha büyük ve masraflı ekranlarla donatılacak seride beklenmeyen fiyat artışları olabilir mi? iPhone 16 Pro ekranı tüketicilere ek masraflar mı doğuracak?

iPhone 16 Pro ekranı nasıl olacak?

Apple’ın Pro iPhone serisini daha büyük ekranlarla donatarak daha da farklılaştıracağı bildiriliyor. Apple, şimdiye kadar yaptığı üzere 6,1 inç iPhone 16 ve 6,7 inç iPhone 16 Plus ekran boyutlarını taklit etmek yerine bu yıl iPhone 16 serisi dört farklı ekran boyutuna sahip olacak.

Tanınmış Apple analistlerine ve boyutlarıyla ilgili sızdırılmış CAD şemalarına göre iPhone 16 Pro, 6,27 inç OLED panelle donatılacak. Resmi özelliklerde bu muhtemelen 6,3 inç ekran olarak listelenecek, iPhone 16 Pro Max ise 6,85 inç OLED panelle donatılacak. “Pazarlama gereçlerinde ekran pekala 6,9 inçe kadar yuvarlanabilir.

Ekran köşegeninde 0,2 inçlik bir artış elde etmek için Apple’ın, ana iPhone 16 Pro serisi ekran tedarikçileri olan Samsung ve LG’den “sınır azaltma yapısı” ismi verilen usulü uygulamasını istediği sav ediliyor. Bu prosedür, sadece ekran şoförü devresi için gerekli olan kenarlardaki faal olmayan alanın tıraşlanması ve fizikî olarak mümkün olan en az seviyeye bağlanması manasına geliyor.

Bu, bilhassa ekran şoförü devresinin bulunduğu alt çerçeve için geçerli. Alt çerçevenin kesilmesi bu nedenle LG ve Samsung için işin en sıkıntı kısmı olacak. Her iki şirketin de Apple’a, daha güçlü ekran üretim ihtiyaçları nedeniyle üretim randımanını daha fazla artıramayacaklarını bildirdiği argüman ediliyor.

Özellikle Samsung’un üretiminin sırf yarısını Apple’a sağlayan LG, Samsung üzere ölçek iktisadına güvenemeyeceği için üretim maliyetlerini düşürmenin yollarını arıyor. iPhone 16 Pro ve 16 Pro Max’in daha ince alt çerçevesi için tedarikçileri çeşitlendirmek, LG’nin Apple’ın üretim standartlarına bağlı kalarak ekranları daha ucuz hale getirmesine imkan tanıyacak.

Apple için bu, maliyetleri denetim altında tutmak ve daha büyük ekranlara karşın iPhone 16 Pro serisini iPhone 15 Pro ile birebir fiyata sunmak manasına gelebilir. Elbette öteki farklılıklar ve maliyetler aygıtın fiyatını üst çekebilir fakat ekran bunlardan birisi olmayabilir.

Peki siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments are closed.