android-15-ekranin-acik-kalma-muddetinde-yeni-bir-ihtilal-yapabilir-dyaUfSTi.jpg

Android 15, ekranın açık kalma müddetinde yeni bir ihtilal yapabilir

Google, Android 15’i piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şubat 2024’te başlayan Android Önizleme programı, 2024’ün sonlarına hakikat planlanan kararlı sürüm çıkana kadar devam edecek. Mart ayında sunulan Android 15 Geliştirici Önizleme 2 ise Android akıllı telefonunuzdaki uygulamaların ve dataların kapalılığını artıracak yeni bir özelliği de bünyesinde barındırıyor üzere görünüyor.

Android 15 Geliştirici Önizleme 2 sürümünde yeni bir “Uyarlanabilir Vakit Aşımı” ayarı için kimi kod satırları tespit edildi. Satırlardaki açıklamaya nazaran, uyarlanabilir vakit aşımı özelliği “cihazınızı kullanmıyorsanız ekranınızı otomatik olarak belirlenen mühletten daha erken kapatıyor.

Kısaca açıklamak gerekirse bu özellik, siz ekranın açık kalma müddetini 1 dakikaya ayarlasanız bile, telefonu bıraktığınızda Android bunu anlayacak ve ekranı 1 dakika dolmadan kapatacak.

Açıklamada bunun nasıl çalışacağı belirtilmese de telefonunuzu kullanıp kullanmadığınızı tespit etmek için gelişmiş sensörlerinin, ön kameralarının yahut her ikisinin bir kombinasyonunun kullanılacağı iddia edilebilir.

İlginç bir halde, bu kodların com.google.* isim alanı altındaki sınıflara ilişkin olduğu görülüyor. Bu, uyarlanabilir vakit aşımı özelliğinin Android 15’in açık kaynaklı yapısının bir modülü olmayabileceğini ve Google’ın Pixel telefonları için Android 15 yapısının bir modülü olabileceğini öneriyor.

Uyarlanabilir vakit aşımı özelliği, kullanıcının telefonu kullanıp kullanmadığını makul algılayacağından ve kullanılmadığında ekranı kapatarak oburlarının telefonunuzun bilgilerine erişmesini zorlaştıracağından ötürü hayli kullanışlı olabilir. Ayrıyeten, daha uzun ekran müddeti telefonunuzun pilinin süratle tükenmesi manasına geldiğinden ötürü pil ömrünün artmasına da yardımcı olacaktır.

Comments are closed.