iphone-12ye-3-yilin-akabinde-gelen-surpriz-ozellik-SyGONNg2.jpg

iPhone 12’ye 3 yılın akabinde gelen sürpriz özellik

Apple, iPhone 12’nin piyasaya sürülmesiyle birlikte kablosuz şarj gücünü ikiye katlayarak 15 watt’a çıkarmıştı. Lakin sadece Apple markalı MagSafe şarj aygıtlarının tam güçle çalışabiliyor olması üzere değerli bir sorun vardı.

MacWorld’ün bildirdiğine nazaran, en son iOS 17.4 sürümü artık üçüncü taraf Qi2 şarj aygıtlarının da iPhone 12’nizi azamî 15 watt güçte şarj etmesine müsaade veriyor. Qi2 15 watt kablosuz şarj takviyesini iPhone 15 en başından beri desteklerken, Apple, iOS 17.2 yüklü iPhone 13 ve 14 için de bu standardı sundu. Bu sistem, Apple’ın “yönlendirici üyesi” olduğu ve yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Kablosuz Güç Konsorsiyumu (WPC) ile Apple’ın MagSafe’i üzerine heyeti. Lakin Ekim 2020’de iPhone 12 sunulduğunda Qi2 mevcut değildi ve WPC’nin özgün Qi standardı 7,5 watt ile sonluydu. iPhone 12, MagSafe kullanıyor olması sayesinde, görünüşe nazaran Qi2’yi ve onun daha yüksek azamî şarj kapasitesini destekleyebiliyordu.

Apple şimdi bu değişiklik hakkında resmi bir yorumda bulunmadı. Lakin Macworld, iPhone 12’yi Qi2 aygıtlarıyla test etti ve bunların resmi MagSafe şarj aygıtlarının şarj suratlarıyla eşleştiğini buldu.

Ayrıca, şarj aygıtı üreticisi Belkin de Qi2 şarj aygıtlarının “Qi2 özellikli aygıtlara 15 watt’a kadar süratli kablosuz şarj sağlamak için tam sertifikalı” olduğunu bildirirken bahis hakkında öteki soruların Apple’a yönlendirilmesi gerektiğini söyledi. Artık tüm MagSafe dayanaklı iPhone’lar Qi2 şarjını destekliyor üzere gözüküyor.

Comments are closed.