ios-18in-zimn-yildizi-yillarin-bu-uygulamasi-olabilir-Wq7GtUG5.jpg

iOS 18’in zımnî yıldızı, yılların bu uygulaması olabilir

Apple’ın iPhone kullanıcılarına sunduğu Apple Notlar uygulaması, sıradan bir not alma uygulaması kimliğinden kültürel bir fenomene dönüşeli çok oldu. Pek çok iPhone kullanıcısı yıllardır hayatını bu minik uygulama ile organize ediyor, notlar alıyor, listeler hazırlıyor, hatta işlerini uygulama üzerinden yürütüyor, finansal hayatını uygulama üzerinden takip ediyor.

Beklentilere nazaran, Apple 8 Haziranda düzenlenecek geliştiriciler konferansı WWDC 2024 sırasında iOS 18’in yeni özelliklerini tanıtırken Notlar uygulamasının da son halini geliştiricilere ve basına tanıtacak.

Yeni uygulama özellikleri arsında, Notlar’ın artık sesli halde not almaya müsaade vermesi de bulunacak. Böylelikle artık iş toplantıları sırasında yahut otomobilde giderken bile sesli komutlarla not almak mümkün olacak.

Ayrıca notların içine hem ses hem de görüntü klipleri eklenebilecek. Bu, bir toplantıda, bir seyahatte, bir toplumsal faaliyette çekilen görüntülerin notlara eklenebilmesini sağlayacak. Elbette notlar için görseller de eklemek mümkün olacak. Tabi, bu yeni not formlarını denetim edip düzenlemek için uygulamanın orta yüzünde de iyileştirmeler yapılması bekleniyor.

Apple hayranları nefeslerini tuttular, 8 Haziranı bekliyorlar

Profesyonel kullanıcılar bu özellikleri iş hayatında sıklıkla kullanırken öteki kullanıcıların anı albümleri yaratmak için bile Notlar uygulamasını kullanacağını kestirim etmek güç değil. Gerçi, bu özelliklerin hepsi ve daha fazlası Android telefonlarda yıllardır bulunuyor. Fiyatsız bir uygulama olan ve 2004 yılından beri dijital olarak hizmet veren Evernote ve gibisi uygulamalar, yıllardır bu saydığımız özellikleri kullanıcılara sunuyor.

Hatta Evernote fonksiyonelliğini abartarak, kullanıcının tüm dijital aygıtlarında senkronize bir halde çalışıyor, web tarayıcısına entegre olarak web sayfaları üzerinden ister tam ister kesim parça alıntılar yapabilmeyi ve bunları notların içine eklemeyi mümkün kılıyor.

Comments are closed.