ios-18-icin-can-sikan-yapay-zeka-iddiasi-vRxBtjPn.jpg

iOS 18 için can sıkan yapay zeka iddiası!

Apple, üretken yapay zeka özelliklerine sahip iOS 18 için geliştirmelere devam ediyor. İşletim sistemi hakkında kimi sızıntılar olsa da tam olarak nasıl özellikler sunacağı belirli değil. Ortaya çıkan yeni bir sızıntıya bakılırsa iOS 18 üretken yapay zeka özellikleri yalnızca iPhone 16 serisine gelme ihtimali var.

iOS 18 yapay zeka özellikleri yalnızca iPhone 16 serisi için mi?

Ortaya çıkan sızıntıya bakılırsa Apple iPhone 16 serisinde nöral motorda çekirdek sayısını değerli ölçüde artıracak. Nöral motor iPhone’larda makine tahsili ve yapay zeka için değerli bir fonksiyona sahip. Bu motorda artan çekirdek sayısı da haliyle iPhone 16 yapay zeka performansını artıracak.

Apple, iPhone 12 serisinden beri 16 işlemcilerinde çekirdekli bir nöral motor kullanıyor. Bu manada iPhone 16 işlemcisi A18 ve iPhone 16 Pro serisi işlemcisi olması beklenen A18 Pro için bu sayının kaç olacağı da merak konusu.

Uzmanlar ise bir müddettir yeni yapay zeka özellikleri yalnızca iPhone 16 serisine özel olabilir diyordu. Bunun temel sebebi olarak Apple’ın yapay zeka bu kadar gündemde olmasına rağmen iOS 17 için bu özellikleri sunmuyor olması gösteriliyor. ,

Sızıntıya nazaran ayrıyeten M4 işlemcisinde de yer alan nöral motorda da çekirdek sayısının yüksek oranda artacak. Bu da yeni kuşak MacBook modellerinde de yapay zeka özellikleri görebileceğimiz manasına geliyor.

Apple’ın iOS 18 ile nasıl üretken yapay zeka özellikleri sunacağı da merak konusu. Birinci ortaya çıkan sızıntılara bakılırsa Siri’nin üretken yapay zeka özellikleri kazanması beklentiler ortasında.

Beklenen iOS 18 özellikleri

Apple’ın daha evvel de açıkladığı üzere iMessage uygulamasına RCS dayanağını ekleyecek. Google tarafından kabul edilen RCS, Android aygıtlarda SMS’in yerini almayı hedefliyor. Bu teknoloji, okundu bilgisi, medya paylaşımı ve şifreleme üzere temel özelliklere sahip.

Bu manada Apple, iOS ve Android kullanıcıları ortasındaki bağlantısı geliştirmek için RCS’yi iPhone’lara getireceğini açıkladı.

Apple’ın ayrıyeten iOS 18 ile birlikte Siri ve Bildiriler üzere temel yazılımlarını yapay zekayla donatması beklentiler ortasında. Güncellemeyle birlikte Siri, kullanıcıların karmaşık vazifeleri otomatikleştirmelerine imkan tanıyacak. Bu, Siri’nin diyalog yeteneklerinde büyük bir yükseltme manasına gelecek.

iOS 18’in geliştiriciler için birinci beta sürümü WWDC 2024 kapsamında Haziran ayında karşımıza çıkacak. Başka kullanıcılar ise güncellemeyi Eylül ayında yeni iPhone’larla birlikte alacak.

Comments are closed.