ios-175-ile-iphonelara-gelecek-ozellikler-muhakkak-oldu-EGEcLA93.jpg

iOS 17.5 ile iPhone’lara Gelecek Özellikler Muhakkak Oldu

Apple, Haziran 2023’te tanıttığı ve geçen sonbaharda kullanıma sunduğu işletim sistemi sürümü iOS 17’ye tertipli olarak güncellemeler getiriyordu. Son olarak mart ayı başında özellikle Avrupa Birliği kullanıcılarını yakından ilgilendiren iOS 17.4 güncellemesi kullanıma sunulmuştu.

Şimdi ise iOS 17.5’in beta sürümü geliştiriciler için çıkış yaptı. Aslında iOS 17’nin neredeyse bütün özellikleri evvelki güncellemelerle kullanıma sunulmuştu. Yeni sürüm, çok büyük yenilikler içermese de kimi küçük özellikleri iPhone kullanıcılarına getirecek. Gelin bunlara birlikte göz atalım.

iOS 17.5’te öne çıkan yenilikler

Avrupa’da direkt olarak internet sitesinden uygulama indirme

iOS 17.5, Avrupa Birliği’nin “Dijital Hizmetler Yasası” kapsamında kıtadaki kullanıcılara kıymetli bir imkân tanıyacak. Birinci olarak geçen yıl duyurulan “Web Dağıtımı” isimli bu özellik, internet sitelerinden uygulama indirmeye yarıyor. Yani Avrupalı bir kullanıcı, direkt olarak bir geliştiricinin kendi sitesinden uygulamayı indirebilecek.

Tabii ki bu geliştiricilerin kimi kaideleri da karşılaması gerekecek. Bunlar ortasında Apple’ın geliştirici programının bir üyesi olmak, uygulamanın AB’de bir milyon indirmeye sahip olması ve bilgi toplama konusunda şeffaflıklar yer alıyor. Bunların güvenlik için kıymetli olduğunu söyleyebiliriz. Siteden indirmenin sadece Avrupa’ya özel olacağının tekrar altını çizelim.

iOS genelinde kimi tasarım değişiklikleri

iOS 17.5, işletim sistemi genelinde birtakım minik tasarım değişikliklerine de yer veriyor. Örneğin “Kitaplar” uygulamasında üst tarafta yer alan gaye ikonu tekrar tasarlanmış.

Öte yandan Ayarlar’da da bir değişiklik var. “Gizlilk ve Güvenlik” kısmına tarayıcılara Face ID üzere biyometrik tanımlama sistemlerini içeren geçiş anahtarlarıyla erişmeyi sağlayacak bir kısım eklenecek.

Son olarak podcast widget’ı da yenileniyor. iOS 17.5 ile dinlediğiniz podcast’e nazaran değişen renkler göreceğiz.

Yeni istenmeyen takip sistemi

Airtag üzere takip aygıtları, birtakım istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olabiliyordu. “Bul” uygulamasına eklenecek yeni özellik de bu stil durumların önüne geçecek. Kullanıcılar, Apple sertifikalı olmasalar bile takip izlemelerini görebilecek ve bunları devre dışı bırakabilecek.

iOS 17.5’in ne vakit geleceği belirli değil lakin yakında olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıyeten yeni sürümün haziranda tanıtılması beklenen iOS 18’den evvel yayımlanan son iOS 17 güncellemesi olacağını da ekleyelim.

Comments are closed.