internetteki-tum-bilgi-ve-icerikleri-depolayip-korumak-zorunda-kalsak-nasil-bir-teknolojiye-gereksinim-duyardik-GW2trQC6.jpg

İnternetteki Tüm Bilgi ve İçerikleri Depolayıp Korumak Zorunda Kalsak Nasıl Bir Teknolojiye Gereksinim Duyardık?

Eğer tüm internet içeriğini binlerce yıl boyunca korumak zorunda kalsaydık, hangi teknolojileri kullanmamız gerektiği sorusu kıymetli bir tarışma konusu olarak öne çıkacaktı. Ek olarak nemli dataların güvenliği ise gelecek kuşaklara aktarılması açısından da büyük bir önem içeriyor.

Peki, dijital dataları uzun müddet saklamak zorunda kalsaydık nasıl bir teknolojik yol izlemeliydik. Haydi, daima birlikte inceleyelim.

En makul formül olarak DNA teknolojisi olarak öne çıkıyor.

Dijital bilgileri binlerce yıl boyunca korumak için en itimat verici eknolojilerden biri DNA depolama teknolojisidir. Bu formül dijital dataları DNA dizisine kodluyor ve yanlışsız şartlar sağlandığı takdirde binlerce yıl saklamayı mümkün hale getiriyor.

Ek olarak İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları ise DNA dizilimi süreçlerinde oluşabilecek olan yanılgılar karşısında verilerin kurtarılmasını sağlamak için Reed-Solomon tekniğine dayanarak yanılgı düzeltme teknikleri geliştirdi.

Dijital içeriği korumak için öbür stratejiler de mevcut.

Kongre Kütüphanesi tarafından yürütülen Dijital Müdafaa Eğitim ve Bilgilendirme programı, kültürel miras kurumlarında dijital içeriğin korunmasını teşvik etmeyi amaçlıyor. Humboldt-Universität zu Berlin ve King’s College London üzere kurumlar da uzun vadeli dijital müdafaa için Dijital Kürasyon programları sunuyor.

Dünya Deposu’da dijital bilgileri koruyor.

Norveç’in Spitsbergen adasında yer alan Arctic World Archive, birkaç ülkeden tarihi bilgileri derinliklerde bir arşivde teminat altına almaya çalışıyor. Bu girişim olası bir berbat senaryoda dijital bilgileri gelecek kuşaklar için muhafaza altına almaya çalışıyor.

Sonuç olarak dijital verilerin uzun vadeli korunması, gelecek jenerasyonlara bilgi ve kültürel mirası aktarmak için kritik bir değere sahiptir. DNA depolama teknolojisi üzere yenilikçi prosedürler ve Arctic World Archive üzere muhafaza teşebbüsleri, bu hedefe hizmet ediyor. Bu stratejiler ve teknolojiler; kültürel mirasın, önemli bilgilerin binlerce yıl boyunca inançta tutulmasını sağlayarak elecek nesillere kıymetli bir miras bırakma potansiyeline sahip projeler olarak öne çıkıyor.

İlginizi çekebilecek öbür içeriklerimize göz atabilirsiniz:

Comments are closed.