internetin-en-esasli-korsan-sitesi-the-pirate-bayin-kurucularinin-basina-neler-geldi-site-21-O6CW2ttn.jpg

İnternetin En Esaslı Korsan Sitesi The Pirate Bay’in Kurucularının Başına Neler Geldi? Site 21 Yıldır Ayakta!

İnternetteki en esaslı sitelerden The Pirate Bay, bir çevrim içi korsan yazılım ve medya kütüphanesi. Elbette içinde kanunî içerikler de var ancak büyük bir çoğunluğu yasal değil.

İnanılmaz bir halde site, günümüzde de varlığını sürdürmeye devam ediyor. Bu vakte gelene kadar defalarca kapansa bile… Artık bir kısmın protesto aracı hâline bile gelen TPB ve kurucularının öyküsüne daha yakından bakalım.

The Pirate Bay, İsveçli bir kuruluş olan Piratbyran tarafından 2003 yılında kuruldu.

TPB; Gottfrid Svarthold, Peter Sunde ve Fredrik Neij’in bir fikriydi. Korsan yazılım, sinema ve oyunların merkezi olmayı başaran site ; kullanıcıların torrent evraklarını arayabileceği, yükleyebileceği ve belge paylaşımını kolay kolay yapabileceği bir yer olmuştu.

Eh, kestirim edebileceğiniz üzere bu site, telif haklarına sahip olanlar için pek beğenilen karşılanmadı ve kısa müddette yetkililerin dikkatini çekti. Tekrar de ne kadar kapatılırsa kapatılsın, ne kadar dava açılırsa açılsın The Pirate Bay her vakit bir yolunu bulup tekrar ayakta kalmayı başarmıştı.

Sivil özgürlükler, telif hakları ve fikri mülkiyet maddeleriyle ilgili çokça tartışmanın konusu hâline gelen site; başka taraftan telif hakkı aksisi hareketin de protesto aracı oldu.

2009 yılında kurucular, mahpus cezasına çarptırıldı.

Site tekraren kapandı ama kurucular birinci kere 2009 yılında suçlanabildi. Nisan ayında, 4 isim birden, telif hakkı ihlaline yardım suçlamasıyla İsveç’te hatalı bulundu. 1 yıl mahpus cezasına ve 4.3 milyon dolar para cezasına çarptırılan kurucular, karara itiraz ettikten sonra mahpus cezaları azaltılsa da para cezası 6.6 milyon dolara çıkartıldı.

Kuruculardan ikisi kolaylıkla tutuklanırken Gottfrid ve Fredrik kaçtı. Kamboçya polisinin yardımıyla iade edilen Gottfrid, İsveç’e döndüğünde dolandırıcılık ve bilgisayar korsanlığından tekrar suçlanarak 3 yıl mahpus cezası aldı.

Fredrik ise Tayland’dan hudut dışı edildi ve İsveç’e döndüğünde 10 ay mahpus cezasına çarptırıldı. 2015 yılında, tüm kurucular farklı uzunluklardaki cezalarını çektikten sonra serbest kaldı.

Peki şu an durumlar nasıl?

The Pirate Bay hâlâ ayakta. Siteye erişim kimi ülkeler ve Facebook, Microsoft üzere şirketler tarafından engellenmiş olsa da ciddi trafik elde etmeye devam ediyor. Peter, sitenin durdurulamayacağını yahut telif hakkı lobicileri tarafından diz çöktürülemeyeceğini söylüyor.

The Pirate Bay, eninde sonunda kapanabilecek olsa da kullanıcılar ile site ortasındaki etkileşimin hiçbir vakit son bulamayacağını iddia ediyorlar.

Kaynaklar: Sifted, VICE

İlginizi çekebilecek öteki içeriklerimiz:

Comments are closed.