instagramdan-resit-olmayanlar-icin-yeni-ozellik-7rcjicGB.jpg

Instagram’dan reşit olmayanlar için yeni özellik!

Son yıllarda toplumsal medya platformları yediden yetmişe herkese ulaşmış durumda. Bunlar ortasında 18 yaş altı şahıslar de yer alıyor. Lakin platformlarda reşit olmayan kullanıcıları gaye alan makus niyetli insanların varlığına da yok denilemez. Tam bu noktada Meta‘nın sahibi olduğu Instagram, değerli bir adım atıyor. İşte ayrıntılar…

Instagram, çıplaklık içeren görselleri bulanıklaştıracak

Instagram, son periyotlarda çocuklar için tehlikeli olduğu söylenerek tenkitlerin odağı durumunda. Çünkü platformda reşit olmayan bireylerin istismara uğradığına dair birçok şikayet geliyor. Neyse ki Meta, bunun için yeni bir özellik geliştirdi.

Meta, bugün resmi web sitesi üzerinden yaptığı açıklama ile Instagram için yeni bir güvenlik özelliğini duyurdu. Reşit olmayan kullanıcılara yönelik geliştirilen bu özellik ile özel bildiriler üzerinden gönderilen çıplaklık içeren görseller, otomatik olarak bulanıklaştırılacak.

Söz konusu özellik, doğum tarihi bilgisine nazaran reşit olmayan kullanıcı hesaplarında varsayılan olarak açık olacak. Lakin devre dışı bırakılabilecek. Aktarılan bilgilere bir fotoğrafın çıplaklık içerip içermediği, aygıt içindeki makine tahsili ile tespit edilecek.

Reşit olmayan bir kullanıcı şayet özellik etkinse ve özel ileti üzerinden çıplaklık içeren görsel aldığında fotoğraf bulanıklaştırılacak. Bununla birlikte gönderen hesabı engelleme ve şikayet etme seçenekleri sunulacak. Ayrıyeten şikayet etmekten çekinilmemesi için yani baskı hissedilmemesi hedefiyle bir ikaz bildirisi da gösterilecek.

Instagram, çıplaklık içeren fotoğraflar göndermeye çalışan kullanıcılara ise ihtar iletisi gösterecek. Dahası, bu kullanıcıları caydırmaya çalışacak ve bu çeşit davranışlardan kaçınmaya teşvik edecek. Instagram‘ın şu anda test ettiği bu yeni güvenlik özelliğini önümüzdeki haftalarda dünya genelinde kullanıma sunması bekleniyor.

Peki siz bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Instagram‘ın yeni güvenlik özelliğini nasıl buldunuz? Sizce gerekli bir yenilik miydi? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments are closed.