instagram-ciplak-fotograflari-bulaniklastiracak-alani-da-gondereni-de-uyaracak-IAuOfzHL.jpg

Instagram, Çıplak Fotoğrafları Bulanıklaştıracak: Alanı da Göndereni de Uyaracak!

Dünyanın en tanınan fotoğraf ve kısa görüntü paylaşım platformu Instagram, bilhassa de çocukları muhafazaya odaklanan yeni bir özelliği test etmeye başladı. Bu özellik, müstehcen içerik gönderen kullanıcıyı da o bildirisi alan kişiyi de uyaracak. Pekala bu sistem nasıl çalışacak?

18 yaş ve altındaki kullanıcılar için varsayılan olarak etkin edilecek bu özellik, Instagram’ın mesajlaşma bölümünde karşımıza çıkacak. Diyelim ki bir kullanıcı, 18 yaşından küçük bir kullanıcıya çıplak fotoğraf göndermek istiyor. Özellik, fotoğraf göndermeye çalışan kullanıcıyı, o manzarayı nitekim göndermek isteyip istemediğine ait uyaracak. Kullanıcı, bu ikazdan sonra manzarayı göndermekten vazgeçebilecek. Ya da aksi olacak…

Instagram’ın yeni özelliği işte bu türlü görünecek:

Instagram’ın çıplaklığa karşı aldığı yeni önlem, çift taraflı olarak çalışacak. Varsayalım ki üstteki senaryoda kullanıcı, çıplaklık içeren manzarayı birisine gönderdi. Bildirisi alan kullanıcı, bulanıklaştırılmış bir imaj ile karşılaşacak ve bir ikaz görecek. Bu ikazda, gelen iletinin çıplaklık içerdiği ifade edilecek. Kullanıcının fotoğrafı açıp açmayacağı, kendi tercihine bırakılacak.

Instagram’ın test etabındaki yeni özelliği 18 yaşından küçükler için varsayılan olarak etkin edilmiş olsa da Instagram, reşit kullanıcıların da bu özelliği kullanmaları için teşvik edecek. Çünkü özellik kullanılabilir olduğunda, tüm kullanıcılara mevzuyla ilgili bir bildirim gönderilecek. Instagram yöneticileri, bu özelliğin platformu daha güvenli bir mecra hâline getireceğini düşünüyorlar.

Comments are closed.