instagram-reklam-gelirinde-youtubeu-gecti-rt41eAzn.jpg

Instagram, reklam gelirinde YouTube’u geçti!

Dünyanın en büyük teknoloji ve toplumsal medya devlerinden biri olan Meta’nın tanınan platformu Instagram, reklam gelirleriyle mahkemede dikkat çekti. Daima bir davaya maruz kalan Meta, artık de mahkemede sunduğu evraktan ötürü tekrardan gündeme düştü. Cuma günü FTC (Federal Ticaret Komisyonu) davasında sunulan belgede gösterilen toplumsal medya platformu reklam gelirinin YouTube’un gelirini aştığı görüldü.

Instagram reklam geliri 32 milyar doları aştı!

Cuma günü FTC tarafından yapılan monopol tezlerini reddetmek için uğraşan Meta’nın mahkemede sunduğu belgede Instagram’ın son yıllarda ne kadar reklam geliri elde ettiği ortaya çıktı. Sunulan evraka nazaran Instagram, son yıllarda YouTube’dan daha fazla gelir elde etti.

Dün yayınlanan raporlarda Meta, 2023’ün dördüncü çeyreğinde 40.1 milyar elde ettiğini duyurmuştu. Geçtiğimiz yıl toplamda 134.9 milyar dolar kar elde eden şirketin 2021 yılında tanınan toplumsal medya platformunun reklam gelirleriyle kazandığı ölçü mahkemedeki evrak sayesinde ortaya çıktı.

2021 yılı için Instagram 32.4 milyar dolar reklam geliri elde etti. Bu ölçü, tıpkı yıl 28.8 milyar dolar reklam geliri elde eden YouTube’dan daha yüksek. 2020 ve 2019 yıllarında sırasıyla 22 ve 17.9 milyar dolar yarar sağlayan şirketin 2021 yılında reklam gelirlerini bu türlü yükseltmesi de mahkemede ilgi çeken hususlardan biri oldu.

Aynı yıllarda YouTube tarafında sırasıyla 19.7 ve 15.1 milyar dolar gelir elde edilirken, YouTube reklam gelirlerinin yüzde elli beşinin içerik üreticilerine verildiğini unutmamak lazım.

Peki ya siz Instagram ve Meta’nın reklam gelirleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Comments are closed.