instagram-paylasimlarinizin-googleda-cikmasini-engelleyebileceksiniz-skyY11ib.jpg

Instagram Paylaşımlarınızın Google’da Çıkmasını Engelleyebileceksiniz

Sosyal medya devi Instagram, son devirde pek çok yeni özellik duyurmuştu. Bu özelliklerin bir kısmı da kullanıcıların gizlilik ve mahremiyet hakları ile ilgiliydi. Platforma geleceği ortaya çıkan yeni bir özellik, Instagram’ın kullanıcılarına herkese açık içerikleri üzerinde daha fazla mahremiyet denetimi sunacağını gösteriyor. Kullanıcılar artık gönderilerinin arama motorlarına endekslenip endekslenemeyeceğini seçebilecek. 

X’te Alessandro Paluzzi tarafından duyurulan ve şimdilik hakkında çok fazla bir bilgi olmayan ve “Visibility off Instagram” ismi verilen bilhassa birlikte bireyler, herkese açık olarak paylaştıkları fotoğraf ve görüntülerin arama motorlarında çıkıp çıkamayacağına karar verebilecek. Bahisle ilgili olarak şimdi Instagram tarafından gelen bir açıklama bulunmuyor. 

Instagram’da olan Instagram’da kalacak

Öte yandan bu özellik, yakın vakitte sosyal medya devlerine uygulanan yaptırımların bir modülü olabilir. Sonuçta şahıslar, herkese açık da olsa paylaşımlarını bir platform üzerinden gerçekleştiriyor ve bu paylaşımların yalnızca platformda gözükmesini isteyebilirler. Bu yüzden de toplumsal medya devi, mümkün davaların önüne geçmek ya da DMA üzere yeni düzenlemelere daha süratli ahenk sağlayabilmek ismine bu türlü bir karar almış olabilir. 

İşletmeler, influencerlar, içerik üreticiler ise içeriklerinin mümkün olduğunca çok şahsa ulaşmasını isteyecektir. Bu durumda Instagram’ın bu mevzuda kararı kullanıcıya bırakması şaşırtıcı değil. Elbette ki bu özellik şu evrede yalnızca bir tez durumunda bulunuyor ve hiçbir vakit karşımıza da çıkmayabilir.

Comments are closed.