instagram-dmlere-cok-istenen-mesaj-duzenleme-ozelligi-sonunda-geldi-konusmalari-sabitlemek-de-artik-mumkun-2JVxHRuF.jpg

Instagram DM’lere, Çok İstenen “Mesaj Düzenleme” Özelliği Sonunda Geldi: Konuşmaları Sabitlemek de Artık Mümkün!

Dünyanın en çok kullanılan toplumsal medya platformlarının başında yer alan Instagram, iletileşme için de çok tercih ediliyordu. Lakin bu tarafta çok değerli bir eksiklik vardı. Gönderdiğimiz iletileri düzenleyemiyorduk.

Ancak nihayet bu durumun değişeceği duyuruldu. Şirket, paylaştığı bir blog gönderisiyle Instagram iletilerine düzenleme özelliği getirdiğini açıkladı. Bunun dışında kullanışlı birkaç özellik daha çıkış yaptı.

Mesajlar 15 dakika içinde düzenlenebilecek

Özellikle kusurlu bildiri gönderenlerin çok işine yarayacak bildiri düzenleme özelliği, 15 dakikalık müddet sınırlamasıyla gelecek. Yani gönderdiğiniz iletinizi değiştirmek için yalnızca 15 dakikanız olacak. Bu mühlet geçtikten sonra bir değişiklik yapılamayacak.

Özelliğin kullanımı da epeyce kolay. Tek yapmanız gereken düzenlemek istediğiniz mesajın üzerine basılı tutmak. Bunun akabinde karşınıza bir dizi seçenek çıkıyor. Burada “Düzenle” yazan yere bastığınızda bildirisi değiştirebiliyorsunuz. Olağan ki başka uygulamalarda olduğu üzere iletide düzenleme yaptığınız “Düzenlendi” tabiriyle gösteriliyor. 

Konuşmaları sabitlemek de artık mümkün

DM’lere gelen tek yenilik bildiri düzenleme değil. Instagram, artık belirli sayıdaki konuşmaları mesajların en üstüne sabitlemenize de imkan tanıyor. Yani tıpkı WhatsApp’ta olduğu üzere istediğiniz bireylerle olan mesajlaşmalarınızı en üstte tutabileceksiniz. Sabitlenebilecek maksimum konuşma sayısı ise 3. Sabitleme özelliği, konuşmayı sola kaydırarak yahut üstünde basılı tutarak kullanılabiliyor. Bu özelliğin şimdi herkese gelmemiş olabileceğini belirtelim.

Okundu bilgisini herkese kapatma

Ayrıca “okundu” bilgisini herkese kapatmayı sağlayan özellik de sunulmaya başlandı. Bu bilgiyi, ayarlardaki “Mesaj ve kıssa yanıtlarıbölümünde bulunan “Okundu bilgisini gösterseçeneğinden değiştirebiliyorsunuz. Aslında bu özelliğin birkaç aydır kullanımda olduğunu belirtelim. Olağanda aşikâr sohbetlerin ayarları üzerinden okundu bilgisini kapatabiliyorduk. Artık ise ayarlar kısmına herkese kapatma seçeneği eklendi.

Bunlar dışında birkaç küçük özellik daha eklendi. Değişik animasyonlar sunan yeni DM temalarına ulaşabileceksiniz. Favori çıkartmalarınızı kaydetmek de mümkün olacak. Bunun için sevdiğiniz çıkartmaya basılı tutmanız kâfi olacak. Bunlar, bir dahaki sefere çıkartmalar kısmını açtığınızda en üstte yer alacak.

Comments are closed.