gta6-turkce-olsun-kampanyasi-yine-gundem-oldu-biz-dedik-diye-hakikaten-olabilir-mi-3sIQESfj.jpg

“GTA6 Türkçe Olsun!” Kampanyası Yine Gündem Oldu: Biz Dedik Diye Hakikaten Olabilir mi?

Yerelleştirme konusu, Türk oyunseverlerin yıllardır kanayan yarası olmaya devam ediyor. Birtakım oyun şirketleri, inadına yapıyormuşçasına Türkiye’den çok daha küçük bir nüfusa sahip ülkelerde, çok daha az konuşulan lisanlara dahi dayanak verirken Türkçeye nedenini anlayamadığımız biçimde takviye vermiyor. Bu durum, GTA 6 öncesinde bir sefer daha patlak verdi ve Türk oyuncular, oyuna Türkçe lisan desteği getirilmesi için kampanya başlattı.

İlk sefer 30 Mart tarihinde Konsolum X tarafından yapılan paylaşımla gündeme getirilen kampanya, tanınan oyun içerik üreticisi ve Phew Phew Games’in kurucusu Enis Kirazoğlu ve League of Legends, Valorant, Fortnite üzere pek çok tanınan üretimin Türkçeleştirilmesinin ardındaki şirket olan Locpick‘in kurucu ortağı Ali Barutçuoğlu’nun paylaşımıyla büyüdü. Birinci paylaşımdan yaklaşık 1 hafta sona tanınan isimlerin paylaşımlarıyla gündem olan kampanya, an prestijiyle 1 milyon görüntülenmeye yaklaşmış durumda.

Kampanya, Rockstar’ın potansiyeli fark etmesini sağlayabilir. 

Tahmin edebileceğiniz üzere bu kampanyanın Rockstar için rastgele bir bağlayıcılığı yok. GTA 6’da Türkçe seslendirme ya da alt yazı seçeneği olup olmayacağı tekrar Rockstar ve Take-Two’daki birkaç yöneticinin kararına bağlı olacak. Yeniden de bu türlü kampanyalar birkaç şayet nitekim Rockstar’ın dikkatini çekebilirse yöneticilerin kulağına su kaçırmaya yarayabilir.

Bilmeyenler için hatırlatalım; Tesla, ön sipariş toplamaya başlayana kadar Türkiye’de çok da fazla araba satabileceğini düşünmüyordu. Satışlar başladıktan sonra ise umduğundan çok daha fazla talep geldiği için Türkiye kısmına ek işçi almaya başlamıştı…

Kampanya için paylaşılan birinci tweet şu formdaydı:

Sevgili Rockstar Games, GTA 6’yı çok merak ediyoruz ve bu oyuna Türkçe lisan desteğine yer vereceğinizi canı gönülden umuyoruz.
Bunun için her türlü takviyesi vermeye hazırız, bizi yarı yolda bırakmayacağınıza yürekten inanıyoruz.
Rockstar Games’in geliştirdiği, büyük bir ilgiyle beklediğimiz yeni oyunları GTA 6’da Türkçe lisan dayanağını görmek istiyoruz. Bunun için de bu etkileşimi başlatıyoruz.
Dayanak olmak için yapmanız gerekenler:
Öncelikle belirtmeliyim ki, bu aktiflik rastgele bir maddi maksat gütmüyor. Hem Instagram hem de Twitter’da para kazanma özelliğini kapattım.
Takviye vermek için tek yapmanız gereken yorum bırakmak ve Rockstar Games’in toplumsal medya hesaplarını etiketlemek. Lütfen spam olarak yapmayalım, en fazla 2 kere iştirak göstermek ve arkadaşlarınızı etiketlemek kâfi olacaktır. RT ve FAV yaparak da takviye sağlayabilirsiniz.
Ayrıyeten tıpkı iletisi Instagram’da daha ayrıntılı bir halde Konsolum kullanıcı isimli hesabımızdan da paylaşıyoruz, lütfen oradan da iştirak sağlayın.

Enis Kirazoğlu’nun paylaşımı ise şu haldeydi:

Sevgili Rockstar,
GTA 6 için kutlarım. Şahane bir iş çıkaracağınızı biliyoruz! Fakat bir Türk oyuncu olarak lütfen oyununuza Türkçe altyazı eklemeyi de düşünün. Bilhassa PC versiyonu Türkiye’de birçok ülkeye nazaran çok daha fazla satılacak. Türkiye’deki oyun pazarını nasıl değerlendirdiğinizden emin değilim. Lakin Türkiye, bilhassa bilgisayar oyunlarında çok güçlü. Size garanti ederim, şayet GTA 6, Türkçe altyazılı olursa piyasaya çıktığında satışlar beklentilerinizin üzerinde olacaktır. Burada bu işi hakkıyla yapabilecek çok kaliteli yerelleştirme firmalarımız var. Eminim size her hususta dayanak olmaya hazırdırlar. Umarım sesimizi duyarsınız.

Ali Barutçuoğlu’nun kampanyaya takviye bildirisi ise şu haldeydi:

Nüfusun büyük bir kısmının akıcı olarak konuştuğu tek lisan olduğu için Türkçe yerelleştirmesi, ülkemizde satışları inanılmaz derecede etkiliyor. Şirketim Locpick, kimi dataları paylaşmaktan ve GTA6 ‘nın yerelleştirilmesine yardımcı olmaktan memnunluk duyacaktır.

Comments are closed.