gta-san-andreastaki-rastgele-dusen-ucak-ve-intihar-eden-npcnin-20-yillik-gizemi-aciklandi-gN9WQq2X.jpg

GTA San Andreas’taki “Rastgele Düşen Uçak” ve “İntihar Eden NPC”nin 20 Yıllık Gizemi Açıklandı

2004 yılında piyasaya sürülen ve tarihe ismini altın harflerle yazdıran GTA San Andreas, her oyun üzere birçok nedeni bilinmeyen içeriğe sahip. Oynayanların çok karşılaştığı rastgele uçak düşmesi ve bir NPC’nin (oynanamayan karakter) fotoğraf çekip intihar etmesi bunlardan en merak edilenlerden.

Yıllardır gizemi çözülemeyen bu iki durum hakkında nihayet bir açıklama geldi. Oyunda çalışan eski bir Rockstar geliştiricisi, bu ikisinin neden yaşandığını açıkladı.

Öncelikle düşen uçağa bakalım

Merak edilen birinci bahis uçakların rastgele bir halde doğması ve düşmesi. Uçaklar, ortada hiçbir neden yokken birden gökyüzünde belirebiliyor, yanınıza düşüyor ve patlıyor. Oyunu gereğince oynayanlar bu biçim bir durumla muhtemelen karşılaşmıştır.

İntihar eden NPC ise şu şekilde

Bu katiyetle daha değişik. Üstteki görüntüden da görebildiğiniz üzere elinde fotoğraf makinesi bulunan bir oynanamayan karakter okyanusun yanındaki bir zirvede beliriyor. Bu NPC, fotoğraf çektikten sonra suyun içine girerek âdeta intihar ediyor. Devamında da bedeninin suyun altında kaldığı görülebiliyor.

Peki neden oluyor bunlar?

Obbe Vermej isimli geliştirici, her iki gizemi de aydınlattı. 2 Nisan günü X üzerinden yaptığı bir paylaşımda oyunda oyuncuya yakın bir formda periyodik olarak beliren uçaklar olduğunu tabir etti. Buna nazaran yazdığı kod, uçağın hareket istikametini tarayarak uçuş yolundaki potansiyel engelleri aramasını sağlıyordu.

 Ancak kaynak kullanımını sınırlamak için taramanın yalnızca uçağın gövdesi ve kanat uçları için olmasını sağladı. Bu durum, küçük mahzurların tespit edilememesine neden oldu ve bazen düşmesine yol açtı. Ayrıyeten uçakların yanlış süratte doğabildiğini ve yükseklik kaybedebildiklerini de ekledi. Tüm bunlar sonucunda oyunda herkesin aklına kazınan yanılgı oluştu. Vermej, uçakların oyuncunun yakınında uçmasını sağlayan özelliği büsbütün kaldırmayı düşündüğünü bile ekledi. Güzel ki o denli bir şey olmamış diyebiliriz.

Vermej’in bir öbür aydınlattığı husus fotoğraf çekip intihar eden NPC. Geliştiriciye nazaran oyundaki NPC’lerin aşikâr bir senaryolu aktiviteyi yahut aksiyonu tamamladıktan sonra yönelmesi gereken oyun içi ögeler var. Burada da emsal bir şey yaşanıyor. Karakter, fotoğraf çekme aksiyonunu gerçekleştirdikten sonra olağanda gitmesi gereken tarafa yanlışsız yöneliyor. Yani muhtemelen en yakın öge suyun olduğu tarafta ve NPC de bu yüzden suyun içine giriyor. Sonuç olarak da bu ürpertici sahne ortaya çıkıyor.

Comments are closed.