googlea-gizli-mod-bilgilerini-kaydettigi-icin-tarihi-ceza-milyarlarca-aygittan-elde-edilen-chrome-bilgileri-AXuTgQG6.jpg

Google’a “Gizli Mod” Bilgilerini Kaydettiği İçin Tarihi Ceza: Milyarlarca Aygıttan Elde Edilen Chrome Bilgileri Silinecek

Geçtiğimiz aylarda Google, ABD Adalet Bakanlığı tarafından açılan büyük antitröst davasında sanık sandalyesine oturmadan evvel birtakım davalarda muahede yoluna gitmişti. Geçtiğimiz pazar günü teknoloji devi, son dört aydaki dördüncü muahedesini gerçekleştirdi. Bu mutabakata nazaran Google, milyarlarca Chrome verisini silmeyi kabul etti. 

Teknoloji devi son muahede ile birlikte, milyonlarca Google Chrome kullanıcısına ilişkin bâtın modda tarama bilgilerini yok etmeyi kabul etti. Chasom Brown ve öbür şahıslar tarafından Google’a açılan davada, firmanın bâtın modda bile kullanıcıların aktivitelerini takip ederken kullanıcıları bu bahiste yanlış yönlerdiği argüman edilmişti. Brown ve öbürleri, bu modun daha mahrem olacağına inandıklarını belirtmişti. 

Gizli mod nitekim bâtın olacak

Google, ABD Adalet Bakanlığı tarafından açılan ve firmanın arama motoru hizmetleri ile reklam hizmetlerini husus edecek davalar öncesinde mutabakatlara 1 milyar dolardan fazla para harcamış durumda. İnternet devinin şimdiye kadar yaptığı mutabakatlar ortasında uygulama geliştiricilerden talep edilen fiyatlarla ilgili bir dava, Google+ platformuna ilişkin kullanıcı datalarını paylaşmasıyla ilgili bir dava, patent telif ihlali ile ilgili bir dava da yer alıyor. 

Anlaşmaya nazaran Google, zımnî modda internette gezinenleri verilerin toplandığı konusunda uyaracak. Bununla da kalmayacak olan Google artık saklı modun kullanıldığını tespit etmesini sağlayan teknolojiyi de kullanmayacak ve toplanan datalar de sonlandırılacak. Davacıların 5 milyar dolarlık tazminat talebi ise geçersiz görüldü ve Google ödeme yapmayacak. Yeniden de şahıslar kişisel olarak Google’a tazminat davası açabilecekler. 

Comments are closed.