google-tiktok-ve-reelsi-resmen-rakip-gormeye-basladi-iste-arama-sonuclarina-gelecek-yeni-ozellik-PBU5EGkD.jpg

Google, TikTok ve Reels’i Resmen “Rakip” Görmeye Başladı: İşte Arama Sonuçlarına Gelecek Yeni Özellik!

Kısa görüntüler, son periyotlarda uygundan uyguna yaygınlaşmaya başladı. Artık YouTube, X, Likedln, TikTok ve Instagram üzere platformlar, kısa görüntülerle dolup taşıyor. Bu görüntü formatının ne kadar tanınan olduğunun farkında olan Google, arama hizmetiyle ilgili önemli bir karar almış üzere görünüyor.

Google Arama, dünyanın en yaygın internet arama hizmetidir. Yapılan araştırmalara nazaran tüm internet aramalarının yüzde 92’si, Google Arama üzerinden gerçekleştiriliyor. Şirket artık, sonuç sayfasındaki filtrelere “kısa videolar” halinde yeni bir filtre eklemeye hazırlanıyor üzere görünüyor. Şimdi test evresinde olan özelliğin ne vakit herkese açılacağı şimdilik bilinmiyor.

Yeni Google arama filtresi işte bu türlü görünüyor

Google’da rastgele bir şey aratacağınızı varsayalım. Aramayı yaptıktan sonra “kısa videolar” seçeneğine tıklarsanız, yaptığınız arama terimiyle ilgili YouTube ve TikTok üzere platformlara yüklenen içerikleri de basitçe görmeye başlayacaksınız. Böylece çok daha düzgün bir arama tecrübesi yaşamış olacaksınız.

Google Arama hizmetine kısa görüntüler kısmı eklenmesini gereksiz görmüş olabilirsiniz. Sonuçta YouTube, TikTok yahut Instagram’a girip bir terim ararsanız o içeriklere basitçe ulaşabilirsiniz. Fakat yapılan araştırmalar, Google’de arama yapan kullanıcıların yüzde 73’ünün, arama sonuçları ortasında kısa görüntülere yöneldiğini gözler önüne serdi. Hâl böyleyken Google’ın bu türlü bir özellik üzerinde çalışması şaşırtan değil.

Comments are closed.