google-play-store-biyometrik-dogrulama-ozelligine-kavustu-habersiz-satin-alimlara-elveda-7YHXEDly.jpg

Google Play Store, Biyometrik Doğrulama Özelliğine Kavuştu: Habersiz Satın Alımlara Elveda

Son periyotta yapay zekâ üzerine odaklandığını gördüğümüz Google hem kurumsal hem son kullanıcı hem de taşınabilir telefon kullanıcıları bağlamında farklı ataklar yaptı. Bunların yanında dünyanın en çok kullanılan uygulama mağazalarından Google Play Store üzerine de atılımlar yapmayı sürdürüyor.

Son periyotta daima güvenlik üzerine duyurular ve tanıtımlar yapan şirket hem telefonlarında hem Chrome tarayıcısında hem genel olarak Android çatısında hem de kurumsal alanda birbirinden değişik hizmetler tanıttı. Bunların ortak özelliği de dediğimiz üzere güvenlik odaklı olmalarıydı. Şimdiyse ortalarına bir yenisi daha eklendi.

Google Play Store’da habersiz satın alımlara son.

Bu özelliğin öncesinde satın alma doğrulamasını yapmak istediğinizde Google şifrenizi girmeniz ve kimliğinizi bu halde doğrulamanız gerekiyordu. Her ne kadar sağlam bir güvenlik duvarı olsa da pek çoğumuz hayli karışık, farklı karakterlere sahip şifreler kullandığımızdan her seferinde bunlarla uğraşmak yorucu olabiliyordu.

Artık Ayarlar’a gidip Biyometrik Kimlik Doğrulama’yı açtığınızda aygıtınız, satın alım süreçlerinde süreci yapanın siz olduğunu anlamak için parmak izinizi doğruluyor. Bu sayede hem güvenlik hem de akıcılık sağlanmış oluyor. Şayet isterseniz Biyometrik Kimlik Doğrulama seçeneğinin çabucak altında yer alan kısımdan satın alımlarda kimlik doğrulamanın istenip istenmemesini ayarlayabilirsiniz.

Geçmişte eline telefon verilen çocukların kayıtlı kartlardan çok kere harcama yaptığını görmüştük. Bu özellik, o üzere durumlara pürüz olacaktır. Doğal özelliğin yalnızca Google Play’in faturalama sisteminde çalıştığını, bunun dışındaki harcamaları kapsamadığını belirtelim.

Comments are closed.