google-pixel-iphonelerda-hayat-kurtaran-ozellige-kavusuyor-r7MNv4Ty.jpg

Google Pixel, iPhoneler’da hayat kurtaran özelliğe kavuşuyor

Uydu kontağı teknolojisi, Apple’ın iPhone modellerinde sunmasıyla birlikte tanınan hale geldi. Google, birtakım Pixel modellerine yeni güncellemeyle birlikte uydu ilişkisi sunmaya başladı. İşte detaylar…

Google Pixel modelleri uydu irtibatı özelliğine kavuşuyor

Google Pixel telefonlarda yeni bir “Uydu Acil Yardım” özelliği görünmeye başladı. Pixel aygıtınızda Ayarlar menüsünden Güvenlik ve acil durum sekmesine girdiğinizde Uydu Acil Yardım özelliğini göreceksiniz.

Görünüşe nazaran Google, Uyarlanabilir İlişki Hizmetlerinde yakın vakitte yapılan bir güncelleme aracılığıyla bu ayarı neredeyse tüm Pixel aygıtlarına geniş çapta sundu. Yeni özelliğin şimdi etkin edilmediğini, bu yüzden Uydu Acil Yardım ayarına tıkladığınızda rastgele bir ekranın açılmadığını belirtelim.

9to5Google grubu, rootlu Pixel üzerinden Google’ın bu özellik için hazırladığı menüye erişim sağladıklarını duyurdu. Uydu Acil Yardım (Satellite SOS) sayfası şunları sunuyor:

  • Pixel’inizle acil servislere ileti gönderebilir ve taşınabilir yahut Wi-Fi ağına bağlanamadığınızda pozisyonunuzu paylaşabilirsiniz.
  • Sayfada, acil servisleri arayabileceğiniz yahut bildiri gönderebileceğiniz, Google Haritalar’ı kullanarak pozisyonunuzu paylaşabileceğiniz ve acil durumla ilgili soruları yanıtlayabileceğiniz açıklanmaktadır.
  • Acil servislere uydu üzerinden bağlandığınızda isminiz, e-posta adresiniz, telefon numaranız, pozisyonunuz, aygıt bilgileriniz (IMEI, lisan, model, pil seviyesi) ve acil durum bilgileriniz acil durum servisleri ve uydu servis sağlayıcılarıyla paylaşılır.

Acil durum hizmetleri dışında rastgele biriyle bağlantıya geçip geçemeyeceğiniz konusunda şimdi bir bilgi yok lakin şirket, Google hesabınızdaki isminizi ve telefon numaranızın yanı sıra acil durumda irtibata geçilecek en fazla üç kişinin irtibat bilgilerini de paylaşacağını belirtiyor.

Sayfa, Uydu Acil Yardım özelliğinin hangi ülkelerin desteklendiğiyle ilgili bir Google dayanak sayfasına ilişki veriyor lakin sayfa ne yazık ki şimdi yayında değil. Ayrıyeten Garmin Arama ve Kurtarma Sigortası planına bir temas da mevcut. ​

Comments are closed.