google-iki-cinli-uygulama-gelistiricisine-dava-acti-ThqrU4wy.jpeg

Google, iki Çinli uygulama geliştiricisine dava açtı!

Android akıllı telefonların uygulama mağazası Play Store‘da sağlıktan e-ticarete, bankacılıktan eğitime kadar birçok kategoride binlerce uygulama seçeneği bulunuyor. Bunlar hayatımıza büyük katı sağlıyor. Doğal bilgisayar korsanları da bu sırada boş durmuyor. Her yıl Play Store‘da yüzlerce ziyanlı uygulama keşfediliyor ve kaldırılıyor. Google‘ın kontrol duvarını aşmayı başaran bu uygulamalar, ziyan da yaratabiliyor. Son olarak tam bu sebepten dolayı Google, iki Çinli uygulama geliştiricisine dava açtı.

Google, insanları dolandıran uygulama geliştiricilerine dava açtı

Yunfeng Sun (takma ismi Alphonse Sun) ve Hongnam Cheung (takma isimleri Zhang Hongnim ve Stanford Fischer) isimlerindeki bu geliştiriciler, geçersiz kripto para yatırım ve borsa uygulamaları geliştirerek dolandırıcılık yapmaları nedeniyle suçlanıyor.

İkili, 2014 ve 2019 yılları ortasında 87 geçersiz uygulama geliştirdi ve bu uygulamalar, dünyanın dört bir yanında en az 100 bin bireye ulaştı. Geliştiricilerin kullanıcılara geçersiz yüksek getiri vaatlerinde bulunarak dikkat çekmeye çalıştığı belirtiliyor.

Aktarılan bilgilere nazaran kullanıcıların uygulamalara küçük ölçülerde yatırım yapmalarına ve çekim yapabilmelerine müsaade vererek bir inanç ortamı oluşturdular. Bu sayede kullanıcılar kendilerini inançta hissederek daha fazla para yatırmaya teşvik edildi.

Ancak yatırılan ölçüler arttıkça maalesef dolandırma olayları oluşmaya başladı. Kullanıcıların yatırdıkları paralar da gerçekte piyasada rastgele bir tesir yaratmıyordu. Çünkü bu, sistem art planında sırf değişen bir sayıdan ibaretti.

Dolandırıcıların binlerce kişiyi toplumsal medyada tanıtım yaparak çektiği söyleniyor. Hatta bunun için profesyonel ekran yüzleriyle bile çalışmışlar.

Zarar büyük

Davanın ayrıntılarına nazaran ziyan için net bir ölçü belirtilmese de mağdurların birkaç bin ila 75 bin dolarlık kaybı olduğu bildiriliyor. Google ise 75 bin dolardan fazla ziyanı olduğunu söylüyor. Davanın nasıl sonuçlanacağını daima birlikte göreceğiz.

Comments are closed.