google-haritalara-yepisyeni-ozellikler-geliyor-T9qNwASd.jpg

 Google Haritalar’a yepisyeni özellikler geliyor

Dünyanın karşı karşıya olduğu çevresel tehditlere dikkati çekmek; etraf ve iklim değişikliği problemleri hakkında farkındalığı artırmak hedefiyle her sene 22 Nisan’da kutlanan Dünya Günü öncesinde Google, Google Haritalar ve Arama uygulamalarına seyahatleri daha sürdürülebilir hale getirecek kimi yeni özellikler ekleyeceğini duyurdu.

Google, seyahat edenlerin Haritalar ve Arama uygulamalarında araç kullanmak yerine farklı alternatifleri kullanmalarını kolaylaştırmayı planlıyor. Buna nazaran Haritalar, alternatif toplu taşıma alternatifleri önerecek ve direkt Google Arama’da tren ve otobüsler hakkında bilgi verecek.

Google ayrıyeten elektrikli araçlar için şarj istasyonu bilgilerini görüntüleme biçiminde de iyileştirmeler yaptığını açıkladı. Şirket, yeni bir bölgede bir elektrikli araç şarj aygıtını kullanıcıların kolay kolay bulabilmesi için incelemeleri özetleyen yapay zekaya güvenecek. Ayrıyeten yol boyunca şarj istasyonları önerirken birden fazla noktayı kapsayan seyahatleri da hesaba katacak.

Tren ve başka ulaşım önerileri

Şu anda otomobil kullanmak yerine toplu taşıma seçenekleriyle iki nokta ortasında seyahat etmek için Google Haritalar esasen kullanılabiliyor. Bunun için tek yapmak gereken rotayı ayarlarken gerçek menü seçeneğini işaretlemek. Fakat Google artık aşağıda görüldüğü üzere toplu taşıma yol tanımlarını ve yürüme rotalarını direkt sürüş moduna dahil edecek.

Tren ve başka ulaşım teklifleri, sadece seyahat mühletleri uygun ve pratik olduğunda öne çıkacak. Lakin ne yazık ki bu özellik başlangıçta sırf Amsterdam, Barselona, Londra, Montreal, Paris, Roma ve Sidney dahil olmak üzere 15 kentte hizmete sunulacak.

Bununla birlikte toplu taşımayı öbür alternatiflere tercih edenler için Google Arama’da hizmete sunulacak bir diğer özellik daha var. Artık “İstanbul’dan Ankara’ya tren” üzere aramalar yapıldığında, ilgili rezervasyon seçeneklerine temaslarla birlikte sefer saatleri ve bilet fiyatlarına ulaşılabilecek. Ek olarak bu özellik otobüs aramalarını da destekleyecek.

Bu yeni Arama özelliği, üstteki Google Haritalar tekliflerinden daha kapsamlı bir biçimde kullanıma sunulacak. Google, 38 ülkede trenler için Arama takviyesini kullanıma sunarken, uzun aralı otobüs güzergahları ise 15 ülkede kullanıma sunulacak. Tren takviyesi de önümüzdeki aylarda Google Uçuşlar’a gelecek, bu sayede varış noktasına uçmak yerine daha sürdürülebilir alternatifler bulunabilecek.

Geliştirilmiş elektrikli araç şarj deneyimi

Bir başka yeni eklenen bilhassa birlikte, Google daha evvel gitmediğiniz yerlerde elektrikli araç şarj istasyonlarını bulmanızı kolaylaştıracak. Çünkü Google, çevreyi daha süratli tanıyabilmeniz için kullanıcı tarafından oluşturulan yorumlardan detaylı bilgileri toplamak ve özetlemek için yapay zeka kullanacak.

Aşağıdaki fotoğrafta görebileceğiniz üzere, Google Haritalar bir şarj aygıtına yaklaştığınızı bildirecek ve nerede bulabileceğiniz konusunda size detaylı bilgi verecek.

Google’ın entegre olarak geldiği elektrikli araçlar ise şarjla ilgili diğer bir özelliğe sahip olan birinci araçlar olacak. Google Haritalar, şarj suratı bilgileri ve gerçek vakitli temas noktası kullanılabilirliği ile birlikte yakındaki şarj aygıtlarını harita üzerinde gösterebilecek. Dahası, Google’ın yüklü geldiği araçlar artık birden fazla durak içeren seyahatler için Google Haritalar’da elektrikli araç şarj istasyonları önerebilecek.

Son olarak, Google’ın seyahat arama portalı yeni bir elektrikli araç filtresine kavuşuyor. Bu sayede yakınlarda şarj istasyonu bulunan otelleri seçebilmek mümkün olacak.

Comments are closed.