google-chromeun-bilinmeyen-modundan-topladigi-tarama-datalarini-siliyor-Nq1mImEu.jpg

Google, Chrome’un Bilinmeyen modundan topladığı tarama datalarını siliyor

Google, 2020 yılında Chrome tarayıcısının Bilinmeyen modunda bile bilgileri izlediği ve topladığı konusunda suçlanarak dava edilmişti. Ve artık şirket, yeni yaptığı açıklama ile özel tarama oturumlarından toplanan milyarlarca data kaydını silmeyi ve düzeltmeyi kabul etti.

Brown v. Google davasında önerilen uzlaşmaya nazaran, bilgi yığınlarının silinmesi birkaç koşulun yalnızca bir tanesi. İleriye dönük olarak Google, Kapalılık Siyasetini güncelleyerek ve bir kısmı şimdiden uygulanmış olan Bilinmeyen mod açılış ekranında şirketin özel tarama bilgilerini topladığını daha açık hale getirmek için beyanlarını yine düzenleyecek.

Diğer uzlaşmalar ortasında Chrome’un Kapalı modda üçüncü taraf çerezlerini varsayılan olarak engellemesi ve kullanıcılar tarafından ortaya çıkarılan özel tarama tespit öğelerinin silinmesi yer alıyor. Son Verizon mutabakatının bilakis, Chrome kullanıcıları direkt Google’dan bir tazminat alma hakkına sahip değil, fakat mağdurlar kişisel olarak Google’a tazminat davası açma hakkına sahipler.

Uzlaşma dilekçesinde ayrıyeten tazminat kıymetinin 5 milyar doların üzerinde olduğu belirtiliyor. Chrome kullanıcıları rastgele bir ödeme çeki almayacak olsalar da Google’ın uzlaşma sonucunda sileceği kullanıcı dataları muhtemelen şirket için büyük bir paha taşıyor.

Google sözcüsü José Castañeda yaptığı açıklamada “Her vakit haksız olduğuna inandığımız bu davayı tahlile kavuşturmaktan memnuniyet duyuyoruz. Hiçbir vakit bir bireyle ilişkilendirilmemiş ve şahsileştirme için kullanılmamış eski teknik dataları silmekten memnunluk duyuyoruz” dedi.

Comments are closed.