galaxy-s24un-exynos-surumu-qualcomm-surumunden-daha-mi-mak-s-4fZGJZAN.png

Galaxy S24’ün Exynos sürümü, Qualcomm sürümünden daha mı makûs?

Galaxy S24’ün hem Exynos 2400, hem de Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 çiplerini kullanacağı konusunda ortaya atılan söylentilerin gerçek olduğunu, telefon tanıtıldığında öğrendik. Lakin Samsung, Galaxy S24 versiyonlarını çip modeline nazaran ayırırken daha farklı bir yaklaşım uyguladı. Memleketler arası aygıtlar da dahil olmak üzere her Galaxy S24 Ultra modeli Qualcomm’un en yeni çipiyle çalışıyor. Fakat sırf Kuzey Amerika’daki Galaxy S24 ve S24 Plus telefonları Snapdragon 8 Gen 3 çipleriyle geliyor. Bu telefonların başka pazarlardaki sürümleri Exynos 2400 çipini kullanıyor.

Peki bu çipler ortasında büyük fark olacağı tasası hakikat çıktı mı? Ne yazık ki, iki çip ortasındaki farkın göz gerisi edilemeyecek kadar büyük olduğu rahatlıkla söylenebilir. Galaxy S24’ün her iki versiyonunu da satın alan bir YouTube kanalının paylaştığı görüntüde gösterdiği üzere, tek sorun çiplerin suratı değil. Exynos 2400 ısınıyor, pili daha verimsiz kullanıyor ve hücresel ilişki ve fotoğraf kalitesi meselelerine yol açabiliyor.

Yine de durum, Exynos 2200’de yaşananlar kadar berbat değil. O çip, Galaxy S22 serisinin satışa çıktığı birinci günlerden itibaren Samsung için nitekim çok berbattı. Fakat Exynos 2400 daha farklı bir eser. Performans açısından Snapdragon çipiyle yarışamıyor ve Qualcomm işlemciden daha fazla ısınıyor olsa da, iki yıl evvelki kadar berbat değil.

Samsung’un Exynos 2400’ün reklamını yapmaması da çipin Snapdragon muadili ile tıpkı düzeyde olmadığının bir öbür göstergesi. Samsung, performans ve tecrübedeki farklılıklara dikkat çekmemeyi tercih ediyor.

YouTube kanalı Techmo iki telefonu Kanada ve Avrupa’dan satın aldı. Daha sonra ikisini tıpkı kıyaslama testlerine ve kullanım senaryolarına tabi tuttu. Karşılaştırmalar ezici bir çoğunlukla Snapdragon 8 Gen 3 çipini işaret ediyordu. Ayrıyeten Exynos 2400 bu testler sırasında daha fazla ısındı ve Qualcomm denginden daha fazla güç kullandı. Techmo, Galaxy S24 telefonlarını daima görüntü oynatmak, fotoğraf çekmek, manzaraları düzenlemek ve oyun oynamak için kullandı. Ayrıyeten aramalar yaptı ve bekleme modunda bırakarak kriterler için test etti.

Kıyaslama testlerinin ötesine geçtiğinizde Eyxnos 2400 Galaxy S24 sürümünü etkileyebilecek tüm sıkıntılar ortaya çıkıyor. 5G sinyali Snapdragon’un versiyonu kadar güçlü değil ve yeterli bir 5G kapsama alanı olsa bile telefon 4G’ye düşebiliyor. Telefon 45°C’den fazla ısındığında ekran kararabiliyor ve taşınabilir oyun oynamak üzere daha fazla performans gerektiren uygulamaları çalıştırırken, Qualcomm modeline nazaran daha fazla ısınıyor.

Ayrıca Exynos’lu Galaxy S24, kamera testlerinde de daha berbat performans sergiliyor. Yan yana karşılaştırmalarda renkler soluk görünüyor ve bu renkler her vakit Snapdragon sürümündeki renklerle eşleşmiyor. Her iki telefonun ardında da birebir kamera bulunmasına karşın, süreci gerçekleştiren çipler bu farklılığı ortaya çıkarıyor.

En azından Techmo’nun yaptığı testlere nazaran, Exynos 2400 Galaxy S24 modelinin en makûs yanı düşük pil ömrü olabilir. Snapdragon 8 Gen 3 çipi daha verimli gözüküyor ve Exynos 2400’den daha soğuk çalışıyor. Bu ısı farkı, Exynos telefonunun neden Snapdragon modelinden çok evvel gücünün tükendiğini açıklayabilir.

Elbette bu, iki aygıt ortasındaki karşılaştırmalardan yalnızca bir tanesi ve ilerleyen devirlerde Samsung’un, yazılımı Exynos 2400 çipleri için daha fazla optimize etmesi mümkün olabilir.

Comments are closed.