en-l-endise-oyunlari-2024-ben-korkmam-diyenleri-bile-tir-tir-titretecek-uMvRqlaS.jpg

En âlâ endişe oyunları 2024 – “Ben korkmam” diyenleri bile tir tir titretecek

İçindekiler

  1. En âlâ kaygı oyunları 2024
  2. 1. Silent Hill 2
  3. 2. Fatal Frame 2: Crimson Butterfly
  4. 3. Resident Evil 7
  5. 4. Amnesia: Rebirth
  6. 5. Dead Space (2023)
  7. 6. Outlast
  8. 7. SOMA

Gecenin sessizliğinde, odanın yalnızca lambanın soluk ışığında aydınlandığı bir ortamda yapılabilecek en âlâ aktivitelerden biri ekranının karşısına geçip kaliteli bir kaygı oyunu oynamaktır. Üstelik elinizde Resident Evil ve Silent Hill’ın yanı sıra Amnesia, Fatal Frame ve Dead Space üzere klasikleşmiş birçok alternatif var.

En âlâ dehşet oyunları 2024

Aranızda “Ben korkmam” diyenleri duyar üzereyiz. Fakat sizin için hazırladığımız listedeki oyunları oynadıktan sonra ismini duyduğunuzda bile içiniz ürperecek. İşte karşınızda 2024 yılında oynanabilecek en uygun ve en kaliteli dehşet oyunları:

1. Silent Hill 2

Geliştirici: Team Silent

Platform: PC, Xbox One, PS4

Silent Hill, bir seri olarak, oyun tarihinin en tüyler ürpertici düşmanlarına ve kıssalarına konut sahipliği yapıyor. Lakin serinin en kalıcı oyunu Silent Hill 2’dir. Bu PS2 klasiği, kendi hayal gücümüzden daha büyük bir kötülük olmadığını göstermek maksadıyla en derin endişelerimizi ete kemiğe büründürüyor. Spoiler vermemek için oyun hakkında çok fazla bilgi vermek istemiyoruz. Fakat oyunun sanatsal usulü üzerindeki kimi tesirleri ortasında sinema direktörleri David Cronenberg, David Fincher, David Lynch ve Alfred Hitchcock’un çalışmalarının bulunduğunu belirtmek lazım. Oyunda tarihe, sinemaya ve edebiyata ilişkin kültürel referanslar yer alırken, insansı yaratık dizaynları ve sembolik delikler üzere ruhsal ögeler bulunuyor.

2. Fatal Frame 2: Crimson Butterfly

Geliştirici: Tecmo
Platform: PS4 ve Xbox One

3. Resident Evil 7

Geliştirici: Capcom
Platform: PS4, PS5, Xbox Series X, Xbox One, Nintendo Switch ve PC

Açıkçası bu oyun bir hayal kırıklığı olabilirdi; hatta hayranlar Resident Evil 6’nın saçmalıklarını arar hale bile getirebilirdi. Fakat Resident Evil 7, son 20 yılın en yeterli endişe sinemalarından akla yatkın yararlanarak, seriyi çağdaş bir formda tekrar yarattı. Oyun, harap bir Louisiana malikanesinde geçen korkutucu bir öyküyü bahis alıyor. Oyundaki tüm yerler insanın sahiden içini ürpertiyor ve huzursuz bir formda ilerlemenize neden oluyor: Ayrıyeten cephanenin de sonlu olması durumu daha kuvvetli bir hale getiriyor.

4. Amnesia: Rebirth

Geliştirici: Frictional Games
Platform: PS4, PC, Xbox One, Xbox Series X

Köklü bir seri olan Amnesia’nın yeni oyunu Rebirth, serinin evvelki oyunlarını temel alarak tansiyon dolu, oynanabilir bir kaygı kurgusu sunuyor. Çölde kaybolmuş bir Fransız kaşif olan Tasi olarak karanlığı keşfederken oyunda adeta edebi bir his var. Akıl sıhhatinin bozulması, karanlık tarafından etkilenme yahut canavarlara bakmak üzere tanıdık mekanikler bu oyun ile geri dönüyor, fakat bu sefer çok daha dengeli ve cazip bir kıssa içinde yer alıyor. Birtakım mükemmel bulmacalar ve dehşetli canavarlar olsa da hepsini birbirine bağlayan şey en değerli şey yunun anlatısı.

5. Dead Space (2023)

Geliştirici: Motive Studio
Platform: Xbox Series X, PS5, PC

Uzun vakittir beklenen 2008 imali yepyeni Dead Space’in yine üretiminde, Isaac Clarke ve takımı terk edilmiş bir uzay gemisinde yaşanan garip olayları araştırırken ürpertici bir seyahate adım atıyorsunuz.
Nekromorflar olarak bilinen vahim canavarlar tarafından daima takip edilen bu kan dolu hayatta kalma kaygı oyunu, harika görselleri, ses tasarımı ve permadeath Impossible Modu ile epey fazla övgü topladı. Özgününü oynamamış olsanız bile, Dead Space son yılların en düzgün dehşet oyunlarından biri olmaya aday.

6. Outlast

Geliştirici: Red Barrels
Platform: PS4, Xbox One, PC, Nintendo Switch

Outlast, gerçek hayatta kimsenin isteyerek ziyaret etmeyeceği bir ortamda, terk edilmiş üzere görünen lakin aslında çok hareketli olan eski bir akıl hastanesinde bir seyahat sunuyor. Oyunun kurgusu tek başına bile harika bir dehşet sineması. Oyun, The Game üzere karanlıkta görmek için bir görüntü kameranın gece görüş modunun akla yatkın kullanılmasıyla oynanıyor. Yarattığı grenli, parlayan yeşil imaj de gerçek hayata yakın bir tecrübe sunuyor.

7. SOMA

Geliştirici: Frictional Games
Platform: PS4, Xbox One, PC

SOMA’nınbu listedeki en rahatsız edici kıssalardan birine sahip. Nedenini açıklamak oyunun tadını kaçırır fakat bu oyun, sizi ‘siz’ yapan şeylerle müthiş bir biçimde oynuyor. Oyunda PATHOS II’nin paslanmış, eskimiş denizaltı üssünü keşfederken, size kabuslar gördürmeye yetecek kadar epeyce ağır metafizik kavramlar bulunuyor. Oyunun dünya, hakikaten keşfetmeye devam ettikçe genişleyen ve müthiş bir şeye dönüşen bir dünya. Denizaltı ve biyoteknoloji ögeleri Bioshock ile benzerlikler taşısa da bu oyun çok daha rahatsız edici.

Comments are closed.