elon-muskin-durup-dururken-verdigi-yeni-karar-dolandiricilara-orijinal-bir-kapi-acti-d9JBYC1B.jpg

Elon Musk’ın durup dururken verdiği yeni karar, dolandırıcılara orijinal bir kapı açtı

X’in sahibi Elon Musk, 2022’de 44 milyar dolara satın aldığı toplumsal medya şirketinin eski ismi olan Twitter’ı pek sevmediği açık. Milyarder, şirketin ünlü mavi kuş anılarını sattı, “tweet” sözünü platformdan kaldırdı ve görünüşe nazaran artık Twitter.com’a yapılan tüm referansları kullanıcılara sormadan X.com olarak değiştirmeye çalışıyor.

Bu değişiklik birinci olarak X’teki hoşnutsuz ve telaşlı kullanıcıların gönderilerini tespit eden Mashable tarafından bildirildi. Birkaç gün evvel kimi kullanıcılar, X’in, toplumsal ağın iOS uygulamasında Twitter.com URL’sindeki sözleri otomatik olarak X.com olarak değiştirdiğini fark etmeye başladı. Değişiklik, “Twitter”ın URL’nin neresinde olursa olsun yapıldı ve bu, “NetfliTwitter.com” üzere URL’lerin gönderilerde “Netflix.com” olarak görünmesine sebep oldu.

Ancak kestirim edebileceğiniz üzere X, gönderilerinde otomatik olarak NetfliTwitter.com’u Netflix.com olarak değiştirse bile, ilişkiye tıklayan kullanıcılar gerçek Netflix ana sayfasına değil, NetfliTwitter.com’a yönlendiriliyordu.

Dolandırıcılar için yeni bir kapı

İlk bakışta bu, şirketin başlattığı hudut bozucu bir değişiklik üzere görünse de kullanıcılar, durumun dolandırıcılar için ülkü bir durum yarattığını çabucak fark etti. NetfliTwitter.com üzere alan isimlerini satın alan dolandırıcılara, kimlik avı kampanyaları yürütme ve kullanıcıların oturum açma bilgilerini çalma konusunda harika bir fırsat verildi.

X kullanıcısı @yuyu0127_ hacker’lar tarafından kullanılmasını engellemek için süratli bir formda NetfliTwitter.com alan ismini satın aldı ve değerli bir uyarıyı yayınladı: “”

Mashable, öteki bir X kullanıcısı olan @amasato_mochi’nin de, X’in “sex.com” olarak değiştirdiği “seTwitter.com” alan ismini satın aldığını bildirdi. Bu kullanıcı da şüphelenmeyen insanları kimlik avı ataklarından muhafazayı amaçlıyordu. “seTwitter.com” alan ismi şu anda @yuyu0127_ tarafından yayınlanan ikaza emsal bir ihtar içeren öteki bir sayfaya yönlendiriyor.

Neyse ki şu an, X’in geri adım attığı ve artık iOS’ta “NetfliTwitter.com”u otomatik olarak “Netflix.com” olarak değiştirmediği görülüyor. Lakin Mashable, spesifik örnekler sunmasa da, orjinal web sitelerine benzeyecek halde değiştirilen öbür söz referanslarının hala birçok örneğinin bulunduğunu kaydetti.

X, şimdi bahis hakkında bir yorum yapmadı.

Comments are closed.