elon-musk-dolandiricilara-kapi-acti-iste-xteki-yeni-sacma-degisikligi-iUTZMl7h.jpg

Elon Musk, Dolandırıcılara Kapı Açtı! İşte X’teki Yeni Saçma Değişikliği…

Elon Musk, her ne kadar SpaceX, Tesla üzere teşebbüsleriyle içinde bulunduğumuz yüzyılın en başarılı iş insanlarından biri olarak kabul edilse de birtakım verdiği kararlar ve yaptığı açıklamalar sayesinde en tartışmalı iş insanı olmayı da başardı. Dünyanın en tanınan toplumsal medya platformlarından biri olan Twitter’ı pahasının çok üzerinde bir fiyatla 44 milyar dolara satın alıp ismini dahi değiştirmek de bu tartışmalı kararlardan biriydi.

Tahmin edebileceğiniz üzere 15 yıllık bir toplumsal medya platformunun ismini değiştirmek, uygulama mağazasındaki logosunu değiştirmek kadar kolay değil. O güne kadar Twitter’da yapılmış milyarlarca paylaşımın internetteki açık adresi olan URL’sini değiştirmek de bu dönüşümün modüllerinden birini oluşturuyor ve Musk, bunun kısa yolunu bulmaya çalışırken dolandırıcılara kapı açmış üzere görünüyor.

Elon Musk, tüm “twitter.com” tabirlerini “x.com” olarak değiştirmeye başladı

Twitter’daki kimi kullanıcıların paylaşımlarına nazaran Elon Musk, platformdaki tüm “twitter.com” sözlerini “x.com” olarak değiştirmeye başladı. Birinci bakışta “Ne var bunda? İsmi artık X değil mi?” diyebilirsiniz. Fakat altını çiziyoruz; “twitter.com” kontağını “x.com” ile değiştirmeye başlamadı, tüm “twitter.com” tabirlerini “x.com” olarak değiştirmeye başladı. Hala sorunun ne olduğunu anlamadıysanız açıklayalım…

“netflitwitter.com” diye paylaşım yaparsanız, “netflix.com” olarak görünüyor

Varsayalım “netflitwitter.com” diye bir alan isminiz var. X’te bu alan ismiyle paylaşım yaptığınızda “twitter.com” sözü “x.com” olarak değiştirileceğinden web sitesi “netflix.com” olarak gösterilecek. Fakat bu sadece bir görsel düzeltme. İlişki, netflitwitter.com adresine yönlendirilmeye devam edilecek. Yani, netflitwitter.com alan ismini almış olan bir dolandırıcı, web sitesini netflix.com üzere göstererek geçersiz web sitesine sizi çekebilecek.

Paylaşımı oluştururken “twitter.com” yazsanız bile paylaşıldıktan sonra “x.com” olarak gösteriliyor

Yukarıdaki ekran imajında de görebileceğiniz üzere bir paylaşım oluştururken “twitter.com” yazmanızda rastgele bir sorun bulunmuyor. Fakat paylaşımı yaptıktan sonra “twitter.com” tabiri yer alan yerler “x.com” olarak değiştiriliyor. 

Sorun yalnızca iPhone uygulamasında görüldü. Şimdilik…

Bir üstteki iOS ekran imajında yer alan tweetin X’in web sürümündeki görünümü.

Söz konusu sorun şu an için sadece X’in iPhone’lar için kullanıma sunulan iOS uygulamasında görülüyor. Yani paylaşımlar web’de ya da Android’de twitter.com olarak görülmeye devam ederken iPhone’larda x.com olarak görülüyor. Elon Musk ve takımının bu ön göremedikleri sıkıntıya nasıl bir tahlil bulacakları şimdi bilinmiyor lakin mevcut durumda son harfi “x” olan tüm hizmetler geçersiz web siteleri ile dolandırıcılığa açık görünüyor.

Comments are closed.