elon-musk-dogruladi-x-fiyatli-oluyor-mm2BkGbV.jpg

Elon Musk doğruladı: X, fiyatlı oluyor

X’in yıllardır devam eden bot sorunu büyümeye devam ediyor. Platformdaki hem kripto para odaklı hem de başka alanlarda dolandırıcılık hedefiyle kullanılan botların sayısı kullanıcıların şikayetlerini de artırmış durumda. Lakin Elon Musk, toplumsal medya platformunu bu meseleden kurtarmak için yeni bir plan yapmış üzere görünüyor.

X Updates Radar hesabı dün yayınladığı gönderide, siteye yeni üye olan kullanıcıların platformu kullanmak için “küçük bir yıllık ücret” ödemesi gerekeceğini paylaştı. Musk ise bu değişikliğin gerçek olduğunu belirterek, “Ne yazık ki, yeni kullanıcıların platforma erişimi için küçük bir fiyat ödemek, botların acımasız saldırısını engellemenin tek yolu” tabirlerini kullandı.

Musk bir öteki tweetinde yeni kullanıcıların yalnızca üç ay boyunca fiyat ödemeleri gerekeceğini, daha sonrasında ise yazma hakkının fiyatsız olacağını belirtti. Lakin fiyat aylık değil yıllık olduğu için bu durum işleri biraz karıştırıyor.

X’in bu taktiği daha evvel de test edilmişti. Ekim ayında toplumsal medya platformu Yeni Zelanda ve Filipinler’de açılan yeni hesaplardan 1 dolar fiyat almayı denemişti. Görünen o ki Musk, X’teki botları engellemeyi bir türlü başaramıyor. X’in aylık 8 dolarlık abonelik başlatmasının en büyük nedenlerinden biri botların platformu ele geçirmesini engellemekti. Lakin dolandırıcılar botları daha karlı bulmuş ve dolandırıcılık faaliyetlerinde doğrulanmış bot hesaplarını kullanmışlardı.

Comments are closed.