duzmece-iphonelari-tamir-icin-applea-gonderdiler-3-milyon-dolarlik-gercek-iphone-aldilar-Jze1C8fm.jpg

Düzmece iPhone’ları “tamir” için Apple’a gönderdiler, 3 milyon dolarlık gerçek iPhone aldılar

ABD’nin Columbia Bölge Savcılığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, Maryland’de binlerce düzmece iPhone’u tamir için Apple’a gönderen ve karşılığında gerçek iPhone’lar alan iki adam federal heyet tarafından hatalı bulundu. Adamlar artık 20 yıla kadar mahpus cezasıyla karşı karşıya.

ABD Başsavcılığı’nın açıklamasına nazaran, Baltimore’dan 33 yaşındaki Haotian Sun ve Germantown, Maryland’den 33 yaşındaki Pengfei Xue, 2017’den itibaren Hong Kong’dan düzmece iPhone’lar almaya başladı. Sonraki iki yıl boyunca yaklaşık 5.000 telefonu Apple’a ve yetkili servis sağlayıcılara teslim ettiler, hatta aldatmacalarının kolaylıkla yakalanmamasını sağlamak için seri numaralarını bile taklit ettiler.

ABD Başsavcılığı, Sun ve Xue’nun Çin vatandaşı olduğunu söyledi, fakat iki adamın ne kadar müddettir ABD’de yaşadıkları bilinmiyor. Adamlar, postayı dolandırıcılık gayesiyle kullandıkları da göz önüne alınarak, posta dolandırıcılığı yapmak için komplo kurmaktan ve posta dolandırıcılığından hatalı bulundu.

İkili, seri numarası aldatmacasının yanı sıra, izlerini gizlemek için çeşitli takma isimler kullandı. Hükümet savcılarına nazaran bütün bu uğraşın sonucunda toplamda yaklaşık 3 milyon dolar bedelinde bir dolandırıcılık ortaya çıktı.

San Diego’daki Zhimin ve Zhiting Liao isimli iki kardeş de, düzmece iPhone ve iPad alışverişi yapmakla ilgili misal bir plan nedeniyle geçtiğimiz yıl 41 aylık mahpus cezasına çarptırılmıştı. Times of San Diego’nun bildirdiğine nazaran bu özgün Apple eserleri daha sonra yabancı ülkelerdeki insanlara satılıyordu.

ABD Bölge Mahkemesi Hakimi Timothy J. Kelly’nin, Sun ve Xue’ye verilecek cezanın 21 Haziran’da belirlenmesine karar verdiği bildirildi.

Comments are closed.