dunyanin-hali-yumurta-uzereymis-tabi-buna-inanacak-kadar-safsaniz-sHOCNnrX.jpg

Dünya’nın hali yumurta üzereymiş; tabi buna inanacak kadar safsanız…

Dünya düz mü yoksa yuvarlak mı tartışmasına, ESA (Avrupa Uzay Ajansı) bomba üzere bir açıklamayla katıldı: Dünya yumurta şeklinde!

1 Nisan tekrar şakacıklarla ve şok haberlerle geçti, güldük, eğlendik. Ve bu sene, 1 Nisan şakası furyasına Avrupa Uzay Ajansı ESA da katıldı. ESA, X hesabında bir fotoğraf yayınlayarak, Dünya’nın formunun yumurtaya benzediğini duyurdu.

Dünya’da uzun vakittir devam eden bir tartışma var. Bir küme insan, gezegenimizin düz olduğunu ve üstümüzü bir kubbenin kapattığını, etrafımızı ise buzulların sardığını sav ediyor. Bu kısma Düz Dünyacılar deniyor. Düz Dünya modelini savunanlarla küre dünyacılar ortasında çok çetin bir tartışma var ve 1 Nisan nedeniyle ESA da aslında bu tartışmaya değinerek, “konuya açıklık getiriyoruz, dünya küre değil, yumurta şeklinde” diyerek ince bir alaycılık sergiledi.

Tabi bu yumurta hikayesinde, 1 Nisan’ın Paskalya bayramına denk gelmesinin de tesiri var. Biliyorsunuz Paskalya’da Hristiyanlar yumurtaları renk renk boyayarak kutlama yapıyorlar.

CERN de boş durur mu, o da bir latife patlattı!

Büyük Hadron Çarpıştırıcısına mesken sahipliği yapan CERN de, ortada uçuşan latifelere kayıtsız kalamadı ve “büyük bir duyuru” yaptı. Bu yıl 70. yıldönümünü kutlayan CERN, latife gününde kendini yine markalaştırdı ve ismini NERDS (Toplumda Araştırma ve Geliştirme için Deneyler Ağı) olarak değiştirdi. “NERDS” sözü İngilizce’de “bütün hayatı ders çalışarak geçen asosyal öğrenciler” için kullanılan “inek” manasına geliyor.

Tüm bunlara gülenler oldu mu bilmiyoruz ancak toplumsal medya hayatımızı bu kadar işgal etmişken 1 Nisan latifeleri artık tadını biraz kaybetmiş olabilir mi? Zira artık sürpriz olmuyor ve pek inandırıcı da olamıyor. Halbuki 1 Nisan latifeleri evvelce karşıdaki insanı inandırmaya dayalıydı. Bu türlü giderse 1 Nisan birkaç seneye iptal edilir, biz uyarmış olalım…

Comments are closed.